Bebek Odasındaki Malzemeler Nasıl Olmalı?

Bebek sahibi olan aileler, bebek doğmadan önce odasını hazırlamaya başlarlar. Bu güzel heyecanı yaşarken bebekleri için sık sık alışveriş yaparlar. Kıyafeti, yatağı, oyuncakları derken bebeğin muhtemel ihtiyaçlarını hatta fazlasını almaya çalışırlar. Bizler de bu yazımızda bebek odasında kullanılacak malzemelerin nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir odada kalması için öncelikle bebek odasında, manyetik alan üretebileceği ve bebeğinizde uyku düzensizliklerine yol açabileceği için büyük metal mobilyalar yerine, ağaçtan yapılmış mobilyalar tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Mobilyalarda cam malzeme kullanılmamış olması da bebeğin sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir.

En az bir penceresi olması gereken bebek odasının, yaklaşık 12-15 metrekare büyüklüğünde olması yeterlidir. Bebek odasında kullanışlı ve uzun ömürlü olacak kalitede malzemeden üretilmiş, sağlıklı ve kolay temizlenebilir eşyalar kullanılması gerekir. Bunun yanında mobilyaların, bebeğin düşmesi ya da çarpması durumunda zarar vermeyecek şekilde kenar yapıları olmalı, sivri çıkıntıları olmamalıdır. Mobilya boyutlarının ve yatağın, bebeğin ihtiyaçlarına ve odanın büyüklüğüne uygun olması, bebek büyüdüğünde odasında oyun alanı yaratacak bir yer bırakması gerekir.

Bebek odasının ferah olması, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek ürünlerin odadan uzak tutulması ve gereksiz eşyalardan arındırılması gerekir.

Pelüş, plastik, elyaf gibi ürünler toz tutacağı için bebeğin sağlığı açısından fazla tercih edilmemelidir.

Bebeğinizin yatak mobilyasında güvenliği sağlamak için olan parmaklıkların dar aralıklarda olmasına özen gösterin, geniş aralıklardan bebeğinizin düşme tehlikesi fazladır. Diş çıkaran bazı bebekler kemirmeye başladığı için parmaklıkların üst kısmını birleştiren baza plastik koruyucu ile kaplanmış olmalıdır. Baza üzerinde bu aparat yoksa bazı mağazalardan edinerek kaplamayı kendiniz yapabilirsiniz.

Bebeğiniz için antibakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar kullanabilirsiniz. Yatağın çok sert ya da çok yumuşak olmaması önemlidir. Yarı ortopedik yani orta sertlikte bir yatak seçimi yapabilirsiniz. Yatağın karyolaya tam oturmaması, arada kalan boşluklara bebeğinizin kolu, bacağı ya da başı sıkışabilir. Bebeğinizi, karyola boyutuna uygun yatakta yatırmaya dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin rahatlığı için pamuklu örtüler ve yıkanabilir ince battaniyeler kullanılmalı, kenarlara çok fazla yastık konulmamalıdır.

Bebek odasında kullanacağınız dolaplar, kullanışlı ve kolay temzilenebilir olmalıdır. Çekmeceler ve raflar, bebeğiniz büyüdükçe oluşabilecek ihtiyaçlarını rahatlıkla yerleştirebileceğiniz sayıda ve ergonomik olmalıdır.

Bebeğinizin gözlerini yormaması için bebek odasını aydınlatmada yan aparatlar kullanmalısınız. Işığın bebeğinizin yüzüne doğrudan gelmemesi önemlidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>