Bayanlar İçin Ayak Bakımı

Bayanlar İçin Ayak Bakımı

Ayaklar gün boyunca en çok yorulan, en çok yıpranan vücut bölümüdür. Güzel ve bakımlı gözükmesi gereken temel noktalardan biri de olduğu için çoğu zaman günlük bakım gerektirmektedir. Bu bakımlar güzel gözükmesinin yanı sıra ayak sağlımızı da sağlayacağından dolayı önemlidir. Ayak bakımında dikkat edeceğimiz temel noktalar; nasır, tırnak batması, su toplaması, sivri tırnaklar, çürükler, şişmeler ve deri de renk değişmleridir. Temel sağlık sorunları konusunda uzman hekimlerde yardım almanın yanı sıra bizimde yapabileceğimiz bakımlarla da bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olabiliriz. İşte bazı bakımlar :
PEDİKÜR
Sabunlu ılık suda bekletip ayak derisini yumuşatın. Törpü ile ölü derileri temizleyin. Tırnak derilerini tırnak makası ile dikkatlice temizleyin. Ayaklar için özel peeling kremini ile ayaklarınızın üst derisine sürün ve iyice yedirin.

BİTKİ BANYOLARI
Deride oluşan çatlamalar, şişlikler için bu karışımdan yararlanabilirsiniz. Bir miktar suda papatya, limon kabuğu ve ıhlamur  kaynatın. Biraz d tuz ekledikten sonra ayaklarınızı 20 dk bu karışımda ovalayın ve bekletin.

YUMUŞAK BİR DERİ İÇİN
Peeling uygulayarak temizlediğiniz ayaklarınıza parafin sürerek yarım saat bekleyin sonrasında duruladıktan sonra nemlendirici krem sürün.

ÇATLAKLAR İÇİN
Çatlaklar için E vitamini ve jojoba yağı içerikli kremler kullanmalısınız. Ayaklarınızı duştan sonra kurumalı, yalın ayak gezmemeli ve küçük ayakkabı ve terlik giymemelisiniz.

NASIRLAR İÇİN
Nasırlarınızdan ağrı nedeniyle şikayetçi değilseniz pedikür bakımları yararlı olacaktır. Fakat ağrı hissediyorsanız hekim kontrolü altında tedaviye başvurmalısınız. Geniş tabanlı ve yumuşak ayakkabılar giyerek ve ayaklarınız yıkadıktan sonra yumuşatıcı kremler kullanmanız nasırdan korunmak için önerilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>