Balık ve Süt Ürünlerini Beraber Tüketmek Zehirler mi?

balık süt

Ülkemizde yaygın görüş olarak balık tüketilirken yanında içecek veya yiyecek olarak süt/süt ürünleri tüketilmesi sonucu zehirleneceği düşünülür. Tabii ki bu mümkündür. Fakat her ikisi birlikte tüketildiğinde sonuç kesin olarak zehirlenme değildir. Bu görüşten dolayı balıkla birlikte lezzetli olabilecek birçok yiyecekten kaçınırız. İşin gerçek tarafından bakarsak bunun bize konulan gereksiz bir engel olduğunu görüyoruz.

Balık da tıpkı diğer yiyecekler gibi süt, yoğurt,peynir, ayran gibi sütten yapılan ürünlerle tüketilebilen bir deniz ürünüdür. Dediğimiz gibi tabii ki balıkla yoğur, süt vs. tüketildiğinde zehirlenme yaşanabilir. Ancak bu birkaç durumda geçerlidir. Bu durumların sebebi balıkla birlikte vücudumuzda artan histamin adlı maddedir. Histamin balıkta olduğu gibi sütte de dolayısıyla yoğurt ve peynirde de bolca bulunan bir maddedir. Balığın yanında bizim histamin içeren başka bir gıdayı kullanmamız da vücuda ters etki yaratabilecek düzeyde histamin maddesinin bulunmasını sağlayacaktır.

Histamin, bayatlamış balıkta daha çok görüldüğü için taze olduğundan emin olmadığınız balıkla birlikte yoğurt-peynir gibi süt ürünleri tüketmekten kaçınınız. Fakat, balığın tazeliğinden eminseniz bu konuda bir şüpheniz olmasın. Taze balıkla dilediğiniz ürünü damak tadınıza göre birlikte tüketmenizde sakınca yoktur.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>