Baharatlı Kırmızı Mercimek Köftesi

baharatlı kırmızı mercimek köftesi

Kırmızı mercimeği yıkayıp süzdükten sonra üzerine 4 su bardağı ekleyerek orta boy bir tencerede haşlanmaya bırakın. Yaklaşık 10-12 dk haşlamanız yeterlidir. Mercimek çabuk pişen bir baklagildir.

Mercimek suyunu tam çekmek üzereyken bulguru aktarıp karıştırın. Ocağın altını kısarak 1-2 dk pişirdikten sonra tuz, pul biber ve kimyonu serpiştirip hemen ocaktan alın. Tencerenin kapağını açmadan 15-20 dk kadar bekleyin. Böylece bulgur yumuşayacaktır.

Diğer taraftan, zeytinyağını orta boy tavada kızdırıp incecik kıydığınız kuru soğanları, pirinç tanesi büyüklüğünde doğradığınız sarımsakları ve salçayı ilave edin.Sürekli karıştırarak 5-6 dk soğan iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Kırmızı pul biberi serpiştirp ocaktan alın.

Bu sosu sıcakken bulgurlu mercimekli karışımın üzerine ilave edip kaşıkla iyice karıştırın. Soğuması için 10-15dk bekledikten sonra yoğurmaya başlayın.

Elinizi sık sık suya batırıp köfte harcından parçalar koparak sıkın ve parmak şekli vererek servis tabağına dizin. Yanına turşu ve yeşil salata malzemeleri koyarak servise sunun.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>