Ayna Hastalığı

ayna hastalığı

AYNA HASTALIĞI

DİSMORFOFOBİ* VE ESTETİK CERRAHİ

* Vücut dismorfik bozukluğu

Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Doğan, son yıllarda giderek daha çok ve daha yoğun şekilde mecralar tarafından dayatılan kusursuz güzellik imajının yarattığı bir hastalık olan dismorfofobi (halk arasında ayna hastalığı olarak bilinir) hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Doğan, estetik müdahale için başvuran kişilerle yapılan ilk görüşmelerde kişiyle ilgili detaylı bilgi almanın, kişiyi, isteklerinin nedenlerini anlamanın çok önemli olduğuna işaret etti.

Günümüzde her kesimden, yaştan ve cinsiyetten birçok kişi estetiğe başvuruyor. burun estetiği

Op. Dr. Teoman Doğan, herkesin bu uygulamalar için uygun olmadığını, özellikle içe dönük, çekingen kişiler hakkında dikkatli olmak gerektiğini şöyle anlatıyor:

Kişinin öyküsünü dinlemek çok önemlidir. Yani onu bize getiren nedenleri bilmemiz gerekiyor. Psikolojik durumu gerçekten çok belirleyicidir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde yüzünden veya bedenindeki herhangi bir bölgeden utanan, bu nedenle çevresi tarafından alaya alınan kişilerin duygusal durumları çok hassas olabilmektedir. Yani zaten kendini beğenmeyen şahıs bir de çevresinin hakkındaki olumsuz görüşlerini biliyor veya duyuyorsa durum güç demektir.

Op. Dr. Doğan bunlar gibi belirtilerin görülmesi halinde muhakkak psikolog desteği tavsiye ettiğini, hatta kişinin psikiyatr desteği alıp iyi olduğunu kendisine raporla belgelemeden operasyon uygulamadığını da sözlerine ekliyor.

SONUÇTAN MEMNUNİYET ORANI DÜŞÜK

Op. Dr. Teoman Doğan, dismorfofobisi olan bir kişinin estetik operasyon sonrası alınan sonuçtan çok büyük olasılıkla memnun kalmasının mümkün olmadığını şu şekilde aktarıyor:

Bu kişileri mutlu etmek çok zordur. En iyi sonuç bile alınsa mutlaka eksik, hata veya kusur arar. Aslında görmek istediği gibi görürüz diyebiliriz. Zaten hastalığın halk arasında ayna hastalığı olarak bilinmesinin temel nedeni de budur. Dismorfofobisi olan kişiler sürekli aynalarla yakın olmak isterler. Takıntılı derecede kendilerini inceleme halindedirler. Görünümlerinden hoşnut olmadıkları için de aynalara baktıkça depresif ruh halleri artar. Tam aksi de görülebilir. Kişi hiçbir koşulda aynaya bakmayı kabul etmeyebilir. Yani reddeder. Bu da hastalığın belirtilerindendir.

KULAKLARIM ÇOK BÜYÜK veya BURNUMDAN NEFRET EDİYORUM

Dr. Doğana göre, dismorfofobi şüphesi uyandıran hastaların yakınmaları da ortak.

Genellikle burnundan veya göğüslerinden şikâyet ederler. Aynı şekilde kulaklarının veya kalçalarının büyüklüğünden yakınanların sayısı da azımsanacak gibi değil. Ancak size öyle bir anlatırlar ki kendilerini gözlerinizle görmeseniz durum çok vahim sanabilirsiniz. Halbuki hiçbir şekilde abarttıkları gibi olmuyor durumları. göğüs estetiği

ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Dismorfofobi, erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlık. Dr. Doğan bunu şöyle açıklıyor:

Çocukluğu ve ergenliğinde çelimsizliği, kısa boyu, bir türlü basketbol takımına girememesi gibi konularda alaya alınan erkeklerde ciddi boyutta görülebiliyor. Aynı şekilde çok az veya çok fazla tüy olması da erkek için fazlasıyla büyük bir sorun haline gelebiliyor. göğüs estetiği

ÜNLÜLERE BENZEME HAYALİ

Hastalıkta sıklıkla rastlanan bir durum da kişinin kendine rol model olarak ünlüleri alması. Dr. Doğan, bu konu hakkında şunları söylüyor:

Genellikle bu tip hastaların çoğu mutlaka bir ünlüye benzemek istiyor. Bize gelen hastalara bu açıdan da özenle yaklaşmamız lazım. Örneğin, eline Angelina Jolienin resimlerini alıp gelmiş bir kadın hasta baştan ayağa Jolieye benzemek istediğini söylüyorsa burada bir problem vardır.

ESTETİK CERRAHİ ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

Dr. Doğan, hekimin çok gerekli koşullarda bu hastalarda Estetik müdahalede bulunabileceğini şöyle açıklıyor:

Bir Estetik Cerrahi girişimin gerekli ve doğru olduğu bir durum pekala söz konusu olabilir bu vakalarda da. Ama bu kişilerin zihinlerine kendilerini ne kadar kusurlu yerleştirdiklerini unutmamak gerekiyor. Başka bir deyişle, sonuç tatmin edici bile olsa onun nezdinde yeni ve yine bir mutsuzluk, hatta depresyon kaynağı olma ihtimali oldukça yüksektir.

PSİKİYATRA YÖNLENDİRMEK GEREK

Dr. Doğan, hastalığın tedavi boyutuyla ilgili şunlara dikkat çekiyor:

Bizler, estetik cerrahlar olarak elbette bu hastalığı tedavi edemeyiz. Ama elimizden gelen dismorfofobi belirtileri gördüğümüz kişileri psikiyatrlara yönlendirmektir. Bu bilince sahip olduğumuzu biliyorum. Aynı şekilde genç kızlarını, delikanlı oğullarını herhangi bir operasyon için bizlere getiren anne babalara da bu ve bunun gibi hastalıklar konusunda bilgi vermeliyiz.

OP. DR. TEOMAN DOĞAN

Yüksek öğrenimini ve plastik cerrahi ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde yaptı. Asistanlığı sırasında mikrocerrahinin babası sayılan Dr. Buncke’nin yanına, San Francisco ya gitti. Mikro cerrahi eğitimini bu klinikte tamamladı. İhtisası sırasında anatomi çalışmalarına ağırlık verdi ve Marmara Üniversitesinin anatomi kürsüsünde doktora yaptı.

2002 yılından sonra Maltepe ve Kadir Has Üniversitelerinde İngilizce anatomi dersi verdi. Dr. Doğan halen anatomi alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir.

İlk uluslararası makalesini asistanlığının ilk yılında yazdı. Cerrahi eğitimi sırasında sayısız mikrocerrahi, el ve rekonstrüksiyon ameliyatı yaptı. Birçok deneysel ve klinik çalışma yaptı ve bunları birer uluslararası makale olarak yayınladı. İhtisasını dünyanın en çok yayın ve araştırmaya sahip asistanlarından biri olarak bitirdi. Başvurduğu Harvard, New York University gibi bir çok amerikan üniversitesinden davet aldı. 2002 yılında endoskopik kozmetik cerrahinin kurucusu Dr. Ramirezin yanına, Baltimore’a gitti. Aynı yıl Clevelandda estetik burun ameliyatlarında dünyanın en iyilerinden sayılan Dr.Guyuronun yanına gitti. Burada da bir çok estetik operasyona katıldı, özellikle burun ameliyatlarında en son gelişmeleri inceledi. Aynı zamanda Dr. Guyuronun geliştirdiği yeni bir teknik olan migrenin endoskopik cerrahi ile tedavisi üzerine çalıştı. İhtisası sonrasında Acıbadem Hastanesinde göreve başladı. Bu hastanede iki sene çalıştı, sayısız estetik ve rekonstrüktif ameliyat yaptı. Op. Dr. Teoman Doğan, çalışmalarını bireysel olarak sürdürmektedir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>