Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı bayanlarda ve erkeklerde görselliği tamamlayan en önemli parçalardan biridir. Peki doğru ve sağlıklı bir ayakkabı nasıl olmalıdır?

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayakkabıların topuğudur. Uzmanların araştırmalarına göre 5 cm üzerindeki topuklar ayakta ciddi sorunlara yol açmaktadır. Çünkü topuk yüksekliği arttıkça ayak tabanına binen yük fazlalaşmaktadır ve bu yük topuktan öne doğru kaymaktadır. Topuğun yeterince geniş olmaması da ayağın zamanla zarar görmesine neden olmaktadır.

Ayakkabının uç kısımları ise parmakları sıkıştırmayacak şekilde ayağı içine almalıdır. Ayak bileğini sıkıca kavrayan ve hava alması kolay olan ayakkabılar daha çok tercih edilmelidir. Ayağa destek veren ve yükü azaltan ayakkabılar sağlık açısından da çok önemlidir.

Günümüzde çok yaygın olan babet ayakkabılarda bağlarda yüklenme oluşturduğu için ayak sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Ayağı yanlardan çok iyi kavrayamayan bu ayakkabılar ayak ağrılarına yol açmaktadır. Uzmanların tavsiye etmediği yüksek topuklu ayakkabılar ve babetler daha az tercih edilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>