Aşırı Soğuklar Yüz Felcine Sebep Oluyor

Aşırı Soğuklar Yüz Felcine Sebep Oluyor

Yüz felci; yüz sinirlerinin ödemi yani sinir dokusunun şişmek istemesiyle ortaya çıkıyor. Yüz siniri de bu doku şişmesinin olduğu bölgeye göre çeşitli belirtiler göstererek felç olur, fonksiyonunu yitirir.

Ani Isı Farklılıklarına Dikkat Etmeli
Yüz felci tedavisi iz bırakmadan iyileşiyor. İyileşmenin gerçekleşmesinde yüz felcinin nedeninin belirlenmesi gerekiyor.
İleri yaşlarda aniden oluşan çevresel yüz felçlerinde en sık virüslerin etkili oluyor.

Kulağın içinde bulunduğu kemiğe rastgelen darbeler, ani ısı farklılıkları, şeker hastalığı, tiroid bezi bozuklukları, hipertansiyon, bazı romatizmal hastalıklar, alkolizm, vitamin eksiklikleri, tükürük bezlerinin iyi ve özellikle kötü huylu tümörleri, orta kulak enfeksiyonları, iç kulak yolunun tümörleri, tükürük bezi ve kulak cerrahileri sonrası sinirin haraplanmasına bağlı olan yüz siniri çevresel felçlerinde ortaya çıkar.

Kulakları,Kulaklıklarla ya da Kaşkolla Koruyun
Aşırı soğukların sağlık sorunlarına yol açmaması için giysilere dikkat edilmesi gerekiyor. Bu havalarda, kat kat giyinilmeli ve giysilerin çok kalın ve sıkı olmamasına özen gösterilmeli. Giysiler kuru kalmalı, terleme halinde değiştirilmeli. Baş ve boynu soğuktan korumak için şapka, eşarp ya da kaşkol kullanılmalı.

Ayakları sıcak ve kuru tutacak çoraplar ve su geçirmeyen botlar giyilmeli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>