Anne Sütünün Artırılması

Bebekler için temel gıda olan anne sütü, ilk altı ay yeterli olacaktır ve bebeğin ayrıca su ya da vitamin almasına bile gerek yoktur. Ekonomik, psikolojik ve hijyenik olarak anne sütü, en doğal ve en taze besindir.

Bebek için yeterli olmasına rağmen bazı durumlarda anne sütü tek başına çocuğun beslenmesini sağlamayabilir. Böyle durumlarda anneye çeşitli yöntemlerle destek olmak gerekir. Anneyi bu konuda cesaretlendirmek sütün daha çok gelişini sağlayabilir. Psikolojik durum anne sütünün artmasında çok önemlidir. Bu nedenle annenin kendi sütünün bebeği için en önemli gıda olduğuna inanması, süt salgılanmasını artırabilir. Anneler bu düşünceyle emzirmeye devam etmelidirler.

Anne, düzenli olarak bebeğini emzirdiğinde, memede yeniden süt oluşur. Karın bölgenizden başlayıp yukarı doğru ve göğüs bölgesinde devam ettireceğiniz hafif masaj hareketleri, kan akışını hızlandıracağı gibi sütün artmasına da yardımcı olacaktır.

Sarımsak yiyerek de bebeğinizin memeden daha fazla süt emmesini sağlayabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı emzirmeden önce yerseniz, bebeğinizin iştahlı bir şekilde sütü emdiğini görebilirsiniz.

Sütünüzün yeterli olup olmadığını anlamak için bebeğinizin gelişimini de gözlemleyebilirsiniz. Gelişimi yavaşladığında sütün kesilmesi akla gelebilir. Bu durumda sütünüzü artıran besinlerden yararlanabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sütün gelmediği veya az geldiği durumlarda annenin sıvı alımını desteklemek, süt salgısını artırabilmektedir.

Bazı firmalar tarafından üretilen bitki çayları, süt salgısını artırabilmektedir. Nane, maydanoz, rezene, fesleğen, tarçın gibi bitkilerden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem süt salgısının miktarı artar hem de annenin artan sıvı gereksinimleri karşılanmış olur.

Su ve süt gibi sıvıları tüketmek, normalden biraz fazla kalori almak da anne sütünü artıracaktır. Anne yetersiz beslenirse ve az sıvı tüketirse, vücut mekanizması öncelikle annenin ihtiyacını gidereceği için bebeğin ihtiyacı olan süt üretimini yavaşlatır. Pompadan çıkan sütü emmek zorunda kalan bebek, memeden emdiği sütten daha azını tüketmiş olur. Bebeğiniz memeden emdiğinde daha doymuş hisseder.

Özellikle regl döneminde süt üretimi hormonal olarak azaldığı için endişelenen annelerin, regl döneminden sonra süt miktarının eski haline döndüğünü bilmesi gerekir. İlk üç ay fazla süt üreten meme, sonraki aylarda bebeğe yetecek kadar süt salgıladığı için yine anne, sütünün azaldığını düşünerek endişelenebilir. Oysa bu normal bir durumdur. Bebeğinin doymayacağını düşünen anneler için memede bebeğine yetecek kadar süt üretildiğini söyleyelim.

Akşam saatleri de memede süt salgısının azaldığı dönemlerdir. Bu nedenle bebeğinizi yeterince emziremediğinizi düşünebilirsiniz. Ama kendinizi rahatlatmaya çalışıp, sıvı tüketerek bebeğinizi yeniden emzirmeyi deneyebilirsiniz.

İlk iki ya da üç hafta boyunca bebeğiniz her istediğinde emzirebilirsiniz. Bu dönemlerde süt üretimi ihtiyaçtan fazla olabilir. Pompa yardımı ile fazla sütü sağmak memedeki sütü almanıza sağlar. Memede sütün kalmaması da meme sağlığı için önemlidir. Herhangi bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız endişenlenmeden uzman hekime, hemşirelere ya da çevrenizde bilgisine güvendiğiniz birine danışın. Ne olursa olsun fazla endişe durumları süt salgısını olumsuz etkileyebilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>