Anne Sütü ve Önemi

Bebekler için en ideal besin anne sütüdür. Doğum yapmış bir annenin bebeğini kucağına alır almaz emzirmeye başlaması bebek için önemlidir. Başlarda az gelen süt bebeğin emme uyarısına bağlı olarak zamanla artacaktır. Bebekler anne sütünü hem daha kolay sindirir hem de ilk aylarda hastalıklardan korunur. Bebeğinize başka nedenlerle anne sütünün yanında vereceğiniz mama artık emmemesine neden olabilir. Uzmanların tavsiyesi bebeğinizi emzirebildiğiniz kadar emzirmenizdir.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemine büyük oranda yardımcı olur. Bebeği bazı enfeksiyon hastalıkları, alerjiler ve ishalden korur. Anne ve bebek arasında duygusal bağ oluşturarak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar. Mimik kaslarını ve yüz kemiklerini geliştirir. Zeka düzeyini artırır. Ayrıca emzirmenin anneye de faydaları vardır. Annede idrar yolu enfeksiyonu, meme kanseri olma riski emzirme süresince en aza iner.

Anne sütünün bebeğe yetip yetmediğini nasıl anlayabilirim?

Bunu anlamanın iki yolu vardır. Bebekteki kilo artışı ve bebeğin idrarını yapma sıklığı. 1. ayın sonunda bebek minimum 600-650 gr kilo almış olmalıdır. Günde 9-10 kez idrar, 2-4 kezde dışkı yapmalıdır.

Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir?

Bebek doğduğu andan itibaren emzirilmeye başlanmalıdır. İlk emme anı anne ve bebek için çok önemlidir. Yeni doğan bebekler 9-10 öğün beslenmek isterler. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Sık emzirme bol süt gelmesini sağlayacağı gibi göğüslerin şişip acımasını da engeller. Biberon kullanımı ise yanlıştır. Biberonu emmek bebeklere daha kolay geleceği için anne sütünü bırakabilirler. Ayrıca biberondaki gıda bebek için anne sütü kadar besleyici ve sağlıklı değildir. Bunların yanında annenin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne her gün et, balık, kuru baklagiller, meyve, sebze, süt ve yoğurt gibi protein içeren besinler yemelidir.

Son yapılan arastırmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki dönemlerde ağrı hissini daha az yaşadıkları da kanıtlanmıştır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>