Anne Sütü Hem Bebeğe Hem De Anneye Faydalı

Anne Sütü Hem Bebeğe Hem De Anneye Faydalı

Anne Sütü Hem Bebeğe Hem De Anneye Faydalı

Her zaman uygun sıcaklıkta, doğal, üstelik bedava…

Anne sütü almanın bebeğe, emzirmenin anneye faydaları saymakla bitmez. Hayata gözleri henüz açmış mucizevi varlık olan bebeğin, mucizevi gıdası anne sütü… Bir nevi bebeğin hayatta ilk aşısı… Anne sütü, çocuğu şişmanlıktan, sindirim sistemi hastalıklarından, enfeksiyonlardan, alerjiden ve bir çok hastalıktan koruyor.

Sağlıklı Bir Süreç Çok Önemli
Emzirme sürecine doğru başlanması, sağlıklı bir emzirme süreci için önem taşıyor. “Süt az, gelmedi” şeklindeki bahanelerle mamaya başlanması ve diğer emzirme yanlışları anne sütüyle beslemenin önünde engel. Uzmanlar, “İlk günlerdeki sütün adı colostrum biliyorsunuz çok farklı bir süt. Bağışıklık sistemi için çok yararlı. Esas anne sütünün gelmesi 3’üncü gün, dördüncü gün hatta 15’inci günü bulabiliyor. Bu aradaki dönemde annenin dinlenmesi ve uykusunu alması lazım.” diyor.

Uzmanlar, bebeğin ilk 6 ay içinde sadece anne sütüyle beslenmesini öneriyor. Anne sütü, bir yaşına kadar arasında ek besinlerle birlikte, daha sonra da tercihe bağlı olarak verilmesinde fayda buluyor. Hatırlatmak da fayda var. Emzirme süreci, annede kilo kontrolünü sağlıyor, doğum sonrası depresyondan ve bazı kanser türlerinden de koruyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>