Anevrizma: Doğumdaki Ölümcül Risk

anevrizma

Anevrizma, yani beyin damarlarında oluşan baloncuk anlamına geliyor. Anevrizmayı tehlikeli yapan ise ne zaman ortaya çıkacağının belli olmaması. Beyin kanamalarının en önemli sebeplerinden biri olan “Anevrizma”nın ölümcül sonuçları olabiliyor. Zira bu rahatsızlığı geçiren hastaların sadece %20’si kurtulabiliyor.

Bundan 12 sene önce albüm tanıtımı sırasında aniden rahatsızlanan Ebru Gündeş’in, anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştı. Gündeş’i kısa bir sürede hastaneye ulaştırıldığı için kurtulmuştu. Konuyla ilgili bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday da “Gündeş, hastaneye 20 dakika içinde geldiği için kurtuldu. Yarım saat olsaydı belki kurtulamayacaktı” diyor.
Eski sağlığına kavuşan Gündeş, bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Gündeş’in doğumuna yıllar önce ameliyatını yapan beyin cerrahı da girdi.

Doğumdan Önce Mutlaka Tedavi Edilmeli
Prof. Dr. Kuday, “Eğer doğumdan önce anevrizma tespit edilmişse önce anevrizmanın tedavi edilmesi lazım.Yoksa ölümcül olabilir. Ama ameliyat edilmişse tedavisi yapılmışsa herhangi bir şekilde damar içi tıkanma ile normal bir insan gibi her türlü işlem yapılabilir” diyor.

Uzmanlar anevrizması tedavi edilenler için doğumu bir tehlike olarak görmüyor. Ölümcül olan ise doğuma kadar farkedilmemiş olması. Prof. Dr. Kuday da bu konuda, “Eğer zamanında yakalarsak kurtarırız. Yakalayamazsak kaybederiz. Normal doğum tehlikeli” uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, “Anne adayları, daha önce hiç olmadığı şekilde şiddetli bir baş ağrısı ile karşılaşırsa zaman geçirmeden mutlaka bir hekime başvurmalı” diyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>