Anal Fissür ve Tedavi Yöntemleri

Anal fissür ; anüs çıkışındaki mukozanın arka kenardan çatlaması veya yırtılmasıyla oluşur.Yırtık ilk 1-2 aylık bir süreç de ise AKUT ANAL FİSSÜR adı verilirken  daha fazla süren ve meme yapmış durumdakilere de KRONİK ANAL FİSSÜR adı verilir.

Anal fissürün nedenlerinin en başında kabızlıktır. İshal ve anüs kasının gereğinden fazla sıkı bir halde olması da fissürün diğer  nedenleri arasında yer ayrılır.

Ve doğum ; doğumdan sonra tuvalete çıkışın engellenmesi ve ihmali sonucunda da meydana gelir.

Anal Fissürün başlıca belirtileri nelerdir?

– En önemli belirtileri  dışkılama esnasında kanamanın oluşması,acıma ,yanma gibi durumlardır.Aynı zamanda anal kaşıntılarda fissürün diğer bir belirtisi olabilir.

İyice kronikleşmiş fissürlerde ağrıya  ve acıya dayanılmaz durumlar oluşur. Ve  pis kokulu sarı bir akıntı da meydana gelir.

Korunma Yolları ve Tedavi Yöntemleri:

– En önemli korunma yöntemi kabız kalmamaktır. Bunun dışında özellikle bayanların hamilelik öncesinde ve sonrasında doğum esnasında tuvalete çıkmayı ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Aşırı ishal de fissürün diğer bir sebebi olduğunu söylemiştik bu durumlarda da dışkıyı fazla katılaştırmayacak fakat ishal den de koruycak yiyecek ve içecekler tüketilmelidir.

Su her yerde olduğu gibi bu durumda da hayat kurtarıyor. Yemeklerden yarım saat öncesi içilen 1-2 bardak su sindirim konusundaki tüm problemlerinize çözüm olacaktır.

Ve cerrahi müdahale; anüsün çevresinde bulunan halka şeklinde ki kasların genişletilmesidir. Acısız ve ağrısız  ve yaklaşık 20 dakika sürecek olan bu operasyonda uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Ayrıca en çok sorulan sorulardan biri de şudur

Acı  ve baharatlı yiyecekler tüketmek  fissüre neden olur mu?

– Hayır,olmaz, Fakat fissürü ağzımızda ki bir yara gibi düşünürsek acı ve baharat yedikçe yaranın iyileşmesi zorlaşacaktır acı verecektir. Bu durumlarda acıyı  ve baharatı azaltmak ,hatta bir müddet tüketilmemesi  en uygunudur.

Doktorunuzun vereceği kremler,ilaçlar sizi bir müddet hem rahatlatacak hemde yarayı iyileştirecektir.

Fakat uzun süreli rahatlamak istiyorsanız yiyeceklerinize  mutlaka dikkat etmeniz gerekli. Bol bol su tüketin.Ve yürüyüşü de unutmayın. Sağlıklı yaşam için:)

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>