Alternatif Tıbbın Esin Kaynağı Bitkisel Yağlar

Alternatif tıbbın başlıca esin kaynağı olan bitkisel yağlar, kimyasal içerikleri de olan ilaçlar karşısında insan sağlığı için oldukça faydalı özellikler taşıyor. Sağlıktan, kişisel bakım ve güzelliğe kadar birçok alanda kullanılan bitkiler ve bitkisel yağların hangi durumlarda kullanılabileceği hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Polen: Arılar tarafından, doğada bulunan çiçeklerin erkek cinsiyet hücrelerinin besin olarak alınması ve kurutulmasıyla elde edilir. Polen, zengin provitamin ve protein kompleksidir. Beslenme ve sağlık açısından gerekli vitaminleri içinde bulunduran bir şifa kaynağıdır. Polen içerisinde; A, B, C, D, E, H, P (PP), B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12 vitaminleri bulunmaktadır.

Arı Sütü: Tam bir besin deposu olan arı sütünün tamamı saf bal, saf arı sütü ve bal arısı poleni karışımıdır. İçerisinde sentetik ve suni madde bulunmayan, mineraller bakımından ise zengin olan arı sütü, az miktarda lipit barındırırken, bolca B, B2, B3 8vitamin PP), B5, B6, B7, B8 (vitamin H) B9, B12 vitaminleri ile A, C, E, M vitaminleri, potasyum, sodyum, fosfor, demir, mangan, klor ve magnezyum ihtiva eder.

Zencefil Yağı: Nişasta, rezin ve uçucu yağ içeren zencefil yağı, beden ve zihni gücü arttırır. Karın ağrılarında faydalı olan zencefil yağı aynı zamanda kusmayı ve ishali de önler. Karaciğer tıkanıklığını giderir, felç ve titremelerde iyi gelir. Romatizma hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

Zeytin Yağı: Saçı ve cildi besler, aynı zamanda saç diplerini güçlendirir. Karaciğer ve kalbi güçlendiren zeytin yağı, safra söktürücüdür, kabızlığı da giderir. Zeytin yağı, basit yaraların pansumanında da kullanılır.

Zambak Yağı: Diş ağrılarını ve diş eti iltihaplarını gideren zambak yağı, vücut ağrılarını dindirir. Vücuttaki şişkinlikleri indirici etkisi vardır.

Yasemin Yağı: Romatizma ve yüz ağrılarına iyi gelen yasemin yağı, hafif uyutucu etkiye sahiptir. Balgam söktürücü olarak da kullanılan yasemin yağı, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Selülit giderici olarak cildi sıkılaştırmak ve cildi beslemek için kullanılır.

Sirke: Gıda olarak ve ayrıca cilt bakımında kullanılan sirke, ateş düşürücü ve kuvvet vericidir.

Susam Yağı: Kilo almak isteyenler tarafından kullanılan susam yağı, müshil olarak da kullanılır. Saç bakımında etkili iken aynı zamanda masaj yapılırken de faydalıdır. Yanıkların tedavisinde yardımcı olur.

Çam Terebentin Yağı: Saç bakımında kullanılan çam terebentin yağı, saçı besler, dökülmeyi önler, saçı kuvvetlendirir ve kepeklenmeyi önler. Bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalıklarında etkili bir antiseptik olarak kullanılan çam terebentin yağı, solunum yolları hastalıklarında etkilidir.

Ceviz Yağı: Doğal bir nemlendirici olan ceviz yağı kuru ciltlerde besleyici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Saçları besler. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılan ceviz yağı, romatizma hastalığına da iyi gelir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>