Alerjik Hastalıklar

Alerjik Hastalıklar

Alerjik Hastalıklar

SERUM ALERJİSİ
Tebnos lifleri ve gangren vakalarında hastaya tedavi maksadıyla verilen at serumu sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücut seruma savunma hücreleri üreterek karşılık verir.

Belirtileri: Serum verildikten 5-10 gün sonra ateş, eklem ağrıları ve deride döküntüler başlar.

Tedavide: Hastalık belirtileri geçinceye kadar antialerjik ilaçlar verilir.

SAMAN NEZLESİ
Belirli zamanlarda ortaya çıkan ve daha çok bitki, çiçek tozlarıyla bulaşan alerjik bir nezledir.

Belirtileri: Burun akıntısı önce sulu sonra koyu ve sarı renktedir. Burun akıntısı ile öksürükte görülür.

Tedavide: Antisilerjik ilaçlar iyi netice vermektedir. Burun damlalarını kullanmatan sakınmalı ve doktor kontrolüne girilmelidir.

Eğer ciddiye alınmazsa bronşite dönüşebilir. Alerjini sebebi bulunursa buna yönelik aşılarda etkili olabilir. Saman nezlesi kuru ortamı sevdiğinden hasta nemli birortamda bulundurulmamalıdır.

ASTIM BRONŞİT
Tedavi edilmeyen saman nezlesinde ve akciğer iltihabından sonra sık görülen bir hastalıktır. İnce bronşların darılması şeklinde etki yaptığından hasta nefes verirken zorluk çeker. Astım bronşit, bazı psikolojik rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Gerçek sebebi bulunamadıından tedavisi oldukça zordur.

Beliritleri: Solunum güçlüğü daha çok geceleri nöbetler şeklinde kendini gösterir. Hasta oturduğu veya kurbağa gibi yattığı zaman daha kolay nefes verir. Bronşial astımda nefes almada değil, vermede güçlük vardır. Bu sebeple akciğerde şişme görülür.

Tedavide: Nefes vermeyi kolaylaştırmak için solunum borularını genişleten ilaçlar kullanılabilir. Bu arada sebep olan madde veya olay keşfedilmelidir. Sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavide krizin önüne geçmektedir. Varsa iltihabi durum önlenmelidir. Öksürüğü kesmek için tedbir alınmalı, balgam sökücü ilaçlar kullanılmalıdır. Hasta sık sık solunum hareketi yapmalı, bronşların tabii yolla açılmasına yardımcı olmalıdır.

ALERJİSİZ YAŞAM İÇİN ÖĞÜTLER

  • Mevsim değişmelerinde ısı farklılıklarında kaçının ve hava sıcaklığına göre giyinin.
  • Evcil hayvanlarla fazla haşır neşir olamyın.
  • Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmayın.
  • Apandisit, çürük diş ve safrakesesi gibi vücuttaki çeşitli iltihap odaklarını temizleyin.
  • Kirli havadan kaçının, açık havada gezerek bol oksijen alın.
  • Katkı maddeleri suni olan besinlerden uzak durun.
  • Vücut direncini düşüren uzun süreli zayıflama diyetleri uygulamayın.
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçının.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>