Akdeniz Anemisinin Belirtileri

Talasemi adıyla da bilinen Akdeniz anemisi, bir çeşit kan hastalığıdır. Taşıyıcı kişilerde bu hastalık kan testiyle anlaşılabilir. Kişinin taşıyıcı olup olmadığı kan testi yapılmadan anlaşılamaz.

Akdeniz anemisi taşıyıcısı kişilerde kansızlık görülebilir. Özel bir kan tetkikiyle alyuvarların çapı ve hemoglobinA2 düzeyi ölçülür. Kansızlığın, demir eksikliğinden kaynaklandığı gibi çoğu zaman yanlış teşhis yapılabilir. Bu durumda gereksiz yere demir tedavisi yapıldığında kişiye ek demir verilmesinin zararlı sonuçları olabilir.

Genetik bir hastalık olan Akdeniz anemisinde anne ve baba taşıyıcıysa sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeleri %25 oranına kadar düşer. Akdeniz anemisi taşıyıcısı olarak dünyaya gelecek bir çocuk ihtimali ise %50’dir. Hasta bir çocuk dünyaya getirme riski ise %25 dolayındadır.

Tüm bu nedenlerle, özellikle evlilik işlemlerinde ya da daha önce kan testi yaptırarak Akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığınızı öğrenmeye çalışın.

Akdeniz anemisinin belirtilerini de kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Akdeniz anemisi belirtilerinden biri, yüzdeki kemiklerde şekil değişmesi olarak görülebilir. Halsizlik, iştah problemleri, solukluk ya da karında şişlik de bu hastalığın belirtilerindendir. Dalak büyümesi, gözlerde sarılık, idrar yapısında koyulaşma da öne çıkan Akdeniz anemisi belirtileridir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>