Ağrısız Doğum

hamile_cift002

Hamileliğinin sonlara yaklaşan anne adaylarının en çok korktuğu durum, doğum ağrılarını yaşamaktır. Bu ağrıları yaşamamak için çeşitli yöntemler vardır. Hatta çoğu anne adayı bu yüzden sezaryen doğuma bile başvurmaktadır. Fakat günümüzde oldukça yaygınlaşan yöntem: ağrısız doğumdur.

Ağrısız doğum nedir?

Doğum sancılarının sadece karında ve kasıklarda baskı şeklinde algılandığı doğumdur. Ağrı ve acı hissi yoktur. Bölgesel analjezi uygulanır. Doğum esnasında bebeğin kasıklara uyguladığı basınç ile anne ağrı hissetmeden ıkınır.

 

Doğum sancısı nasıl oluşur?

Doğum sancısı kadınların hayatları boyunca yaşadıkları en şiddetli ağrıdır. Doğumun ilk evresinde rahim kasılır ve doğum yolu açılır. Bu nedenlerle ağrı hissi oluşur. İlk evredeki ağrılar çeşitli yöntemlerle (aromaterapi, akapunktur vs) azaltılabilir. Fakat doğumun diğer evrelerinde ağrıyı azaltmak için bu yöntemler yeterli olmaz. Uygulanacak bölgesel analjezi, anneyi uyutmadan sadece ağrı hissedilen bölgeyi geçici bir süre uyuşturarak ağrı hissini ortadan kaldırabilir. Bölgesel analjezi 3 şekilde yapılabilir. Epidural analjezi, spinal analjezi ve spinal epidural analjezidir. Epidural analjezi ise en yaygın olandır.

epidural

 

Epidural anestezi nasıl yapılır?

Bel bölgesinde bulunan duramater zarı etrafına ağrı kesici ilaçlar enjekte edilir. Anne ağrıyı ve sancıyı kesinlikle hissetmez. Sadece bebeğin baskısını ve rahimde meydana gelen hafif kasılmaları hisseder. Kasılmalar düzenli hale geldikten ve annenin açıklığı 4 cm’e ulaştıktan sonra yapılır. Daha önce yapılması kasılmaları etkileyeceği için doğumun gecikmesine neden olur.

 

Epidural anestezinin faydaları nelerdir?

Doğum stresini giderir ve kasların rahatlamasının sağlar. Anneye kendini yorgun ve bitkin hissettirmediği için anne bebeğini hemen kucağına alır. Ayaklarda uyuşukluk oluşturmaz.Bağırsak hareketlerini engellemez.

 

Epidural anestezi kimlere uygulanmaz?

Aktif kanaması olan, çeşitli nedenlerle tansiyonu düşük olan, kullanılan anestezi maddelerine alerjisi olan, nörolojik hastalık şüphesi olan ve bazı kan değerleri düşük olan hamilelere uygulanmaz.

 

Epidural anestezinin yan etkileri nelerdir?

Hipotansiyon en çok görülen yan etkisidir. Ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Bunu önlemek için anestezi öncesi anneye serum takviyesi yapılır. Doğumun ikinci evresi anne az ıkındığı için uzayabilir. Çok fazla uzaması ise vakum uygulaması yapılmasını mecbur kılar. Doğum sonrası baş ağrıları görülebilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>