Adet Öncesi Sendromlar

Çoğu bayan adet olmadan önce kendisinde meydana gelen hem fiziksel ,hem ruhsal değişikliği fark eder. Fark edilmemesi de mümkün değildir.  Tüm bu değişikliklere tıp dilinde PMS adı verilir. Tanım olarak ;PMS  kadın veya genç kızların adet yani regl dönemine yaklaşırken yaşadıkların önemli fiziksel ve ruhsal belirtilerdir. Yumurtlama ve regl dönemi ile başlayan pms dönemi adet öncesi 7-10 gün süren bir süreç olarak tanımlanır. Pms dönemi ise regl başlangıcı ile biter.

PMS Belirtileri: Her kadın ve genç kızda farklı şiddette olabilir. 7 ile 10 gün süren dönem adet dönemine yaklaşıldıkça şiddeti artabilir.

Duygusal belirtiler

*Sıkıntı, kaygı

*Çabuk sinirlenme, asabilik

*Bitkinlik

*Depresyon

*Kızgınlık

Konsantrasyon bozukluğu

*Aşırı duyarlılık

*Cinsel istekte değişme

*Kendini beğenmeme

*Sosyallikten uzaklaşma

*Doğal aktivitelere olan ilginin azalması

Fiziksel belirtiler

*Karın Şişkinliği

*Göğüslerin şişkinliği ve hassaslığı

*Diz, dirsek ve parmaklarda su toplanması

*İştahın artması

*Baş ağrısı

*Yeme isteği

*Kabızlık

*Mide bulantısı

*Susama

*Hantallaşma

*Uyku alışkanlığının değişmesi

PMS ‘nin tespiti: Herhangi bir fiziksel ya da labartuar bulgusu ile tespit edilemez çünkü pms nin 1 den fazla bulgusu vardır. PMS den şüphelenen bayanlar kendilerini 2-3 ay izlemeli ve bulguların adet kanamasından sonra gidip gitmemesine dikkat edilerek bulunabilir.

PMS den kurtulmak için ne yapılmalı; Diyet vazgeçilmez bir tedavidir. daha az tuz ,rafine şeker,daha fazla sebze ve meyve yiyerek biraz daha kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. Konserve yerine daha taze ürünler tercih edilebilir,ayrıca yemeğiniz pişerken tuz atmayın, tuzun yanında mevsimler tatlandırıcılar da kullanılabilir (sirke,limon tuzu veya suyu,nar ekşisi)

hayatın diğer vazgeçilmezi ise hiç şüphesiz egzersiz yapmaktır.Haftada en az 3 -5 kere yarım saatlik egzersizler yapmanız, çok yararlı olacaktır. Bu şekilde hem vücudunuz forma girecek hemde kendinize olan güveniniz artacaktır.

Alkol ve kafein alımını azaltın ,Alkol ve kafein, PMS belirtilerini şiddetlendirebilir. Kafein bundan başka, göğüslerin hassasiyeti arttırabilir, endişe ve asabiyet yaratabilir. Alkol PMS belirtilerinde olan baş ağrısını ve yorgunluğu tetikler.

Dinlenme: Kimi insan yaklaşık 7 saat kadar uykuya ihtiyaç duyar .PMS döneminde ise dinlenme ve kendinizi iyi hissetme durumunuza göre daha fazla dinlenip uyuyabilirsiniz.

Stresi azaltarak duygularınızla baş etmeyi öğrenmelisiniz ,stresli anlar ve aşırı duygusal tavırlar PMS ‘nin şiddetini artıracaktır.  Gereğinden fazla duyarlılık ve sinirlilik hali, aile hayatı ya da arkadaşlıkları zedeleyebilir. Yukarıda verdiğimiz ipuçları size bu konuda bir yarar sağlanmazsa bir uzmana başvurmanızı öneririz.  Kendinize iyi bakın ve hep mutlu kalın. PMS döneminde bile:)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>