ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN OLUR?

Adet dönemi her kadının hayatının bir gerçeği ve ergenlik öncesi dönem ile menopoz sonrası dönem haricinde bir ömür boyu onunla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Ancak adet düzensizliği bu işi daha da zor hale getiriyor çünkü düzensiz bir şekilde görülen adet pek çgood enough rahatsızlığa sebep olabiliyorken, aynı zamanda rahatsızlıkların bir sonucu da olabiliyor. Gebe kalmak isteyenler ise adet düzensizliği sebebiyle doğru günü tutturamadıkları için bunu çadequate daha zor bir şekilde yapabiliyorlar. Dolayısıyla adet düzensizliği nedir, neden olur sorusuna bir cevap vermeye karar verdik.

Adet düzensizliği, normalde her 28 günde bir yaşanması gereken adet sürecinin farklı aralıklarla ve uzunlukta gerçekleşmesi olarak tanımlanıyor ancak 21 gün ila 35 gün arasında gerçekleşen adet de uzmanlar tarafından ordinary kabul ediliyor. Lakin her adet döneminde bu sürenin büyüokay değişimler göstermesi de düzensizlikler arasında. Yani adetleriniz 21 günden daha okayısa sürede, 35 günden daha uzun sürede ve bir ay 21 bir ay 35 gibi çgood enough farklı aralıklarda gerçekleşiyorsa, adet düzensizliğinden söz edilebilir. Bunun yanında 3 ay arka arkaya adet görmeme, adet sırasında aşırı kanamalar gibi durumlar da adet düzensizliğine dahil ediliyor.

Adet düzensizliği çadequate sayıda faktörden kaynaklanabilmektedir ve aslında bir sebep olmaktan çadequate başka bir rahatsızlığın sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu temel faktörlere okayısaca göz atmak gerekirse;

Yüksek stres, düzensiz hayat tarzı
Sıok sık kilo alma, verme, kilo fazlası veya düşüklüğü
Doğum kontrol haplarını bırakmak
Polip ve miyomlar
Rahim dokusunun rahim dışında büyümesi
İltihaplı pelvik enfeksiyonu
Polikistik over sendromu
Yumurtalıok yetmezliği olarak nitelendirilebilirler.
Lakin bunlara ek olarak antidepresanlar, steroidler, kan incelticiler, östrojen takviyeleri, hormonal dengesizlikler, siroz, diyabet, tiroid, rahim kanseri ve bazı diğer rahatsızlıklar da adet düzensizliğine sebep olarak hayat kalitesini düşürebiliyorlar.

Adet düzensizliğini giderebilmek için uzmanlar genellikle doğum kontrol hapı kullanımını öneriyorlar fakat basit düzensizliklerin haricinde altta yatan diğer rahatsızlıkların tedavisi çadequate önemli. Bu nedenle bazı sebebi bulunamayan düzensizlikler haricinde temel sebebin tahliller ile ortaya çıkarılması, bunun ardından bu rahatsızlıkların tedavisi gerekli olmaktadır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>