8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 

Dünya Kadınlar Günü, kadınların da erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu kabul ettirmek, kadın haklarını savunmak, kadınların çalışma saatlerini düzene sokmak için kutlanan bir gün olarak kabul edilir.

8 Mart günü, haklarını alabilmek için ABD li işçi kadınlar grev yapar. Fakat patronlar bu greve kulak asmaz ve acımasızca davranır. Greve giden kadınlar fabrikaya kilitlenirler. Beklenmedik şekilde fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden kurtulan çok azdır. Yanan fabrikadan kaçamayan ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yanarak ölür. Bu ölümler Dünya Kadınlar Günü’ nün kabul edilmesini ve kadın haklarının savunulmasını sağlar.

Türkiye de ise Dünya Kadınlar Günü, 1921 yılında kutlanmaya başlanır. 1975 te “Türkiye 1975 Kadınlar Yılı” kongresi yapılır. 1980 li yıllarda kutlamalara ara verilse de 1984 yılında ülkemizde Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına devam edilir.

Birleşmiş Milletlerin yaptığı bir araştırmanın sonuçları ise şöyledir:

1. Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından yapılmaktadır.
2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.
3. Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler.
4. Dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>