Monthly Archives Aralık 2015

Boşanmaların Nedeni Ortaya Çıktı!

Boşanmaların Nedeni Ortaya Çıktı!

Boşanma avukatları tarafından yapılan araştırmaya göre çiftler daha çok rahatsız edici davranışlar nedeniyle boşanıyor. Araştırmaya göre yılda 300’den fazla boşanma rahatsız edici davranışlar nedeniyle meydana geliyor. Ve bu boşanma davalarının yüzde 10’unu oluşturuyor.

Çiftlerin hayatında büyük rol oynayan internet kullanımı istenmeyen alışkanlıklar arasında yer alıyor. İstenmeyen alışkanlıkları online oynanan kumar, pornografi, takma isim kullanmak ve alışveriş kullanımı içeriyor.

Boşanmaya neden olan diğer etkiler ise şöyle:

Aşağılanma

Çiftler arasında yaşanabilecek en olumsuz en yıkıcı duygu. Bu durumda ilişkiyi kurtarmak neredeyse imkansız. Saygının bittiği noktada ortaya çıkıyor ve ilişkiyi kökten zayıflatıyor...

Devamını Oku

Hamilelikte Bitki Çayına Dikkat

Hamilelikte Bitki Çayına Dikkat

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, özellikle kış aylarında çok tüketilen bitki çaylarının hamilelerde düşük ve erken doğuma yol açabileceği uyarısında bulundu.

Koçoğlu, yaptığı açıklamada, bitki çaylarının son yıllarda çok tüketildiğini söyledi. İnsanların bitki çayını doğal olduğu için tercih ettiğini belirten Koçoğlu, bu çayların içinde sağlığa yararlı olabilecek pek çok özel madde bulunduğunu dile getirdi.

Bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu antioksidanlar açısından zengin olduğunu vurgulayan Koçoğlu, “Zencefil, zerdaçal, ıhlamur gibi çayların içerisine şeker yerine bal katılmasını öneriyoruz çünkü ba...

Devamını Oku

Meme Kanserine Karabiber Zerdeçal

Meme Kanserine Karabiber Zerdeçal

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar zerdeçal ve karabiber kombinasyonunun ni önlemede etkili olduğunu bildiriyor. Zerdeçalın, karaciğer ve bağırsak duvarında güçlü ve yararlı olduğunu aktaran uzmanlar, karabiberin de kanser, enfeksiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini söylüyor. Karabiberdeki piperine bileşiği ile zerdeçaldaki kurkuminin birlikteliğinin kanserli kök hücreleri tedavi ettiği belirtiliyor.

Devamını Oku

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kistleri hakkında bilgi veren Dr. Cem İyibozkurt, problemi olan kişilerde genellikle ağrılı adet görme, ilişki sırasında ağrı, kronik pelvik ağrı görüldüğünü, kistin yerleşim yeri ve özelliklerine göre de kısırlık gibi sorunlara da yol açabileceğini söyledi.

Çoğunlukla belirtilerinin gözlemlenebilir olan hastalığının üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak görülebildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cem İyibozkurt, “ sebebiyle ya da jinekolojik muayene sırasında fark edilebilir. Ultrason görüntülerinde çikolata kisti izlenebilir. Bu durumda ise kist örneği patolojik araştırmaya gönderilebilir...

Devamını Oku

Ebeveynlere Oyuncak Uyarısı

Ebeveynlere Oyuncak Uyarısı

Türkiye Oyuncakçılar Derneği Başkanı Kireçci, “Ailelere tavsiyem çocuklarına pazardan, tezgahlardan oyuncak almasınlar. Sahte oyuncaklardan çocuklarını uzak tutsunlar” uyarısında bulundu.

Türkiye Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı Yakup Kireçci, “Ailelere tavsiyem çocuklarına pazardan, tezgahlardan oyuncak almasınlar. Sahte oyuncaklardan çocuklarını uzak tutsunlar” dedi.

Ailelere çeşitli tavsiyelerde bulunan Kireçci, sahte oyuncak konusunda dikkatli olunmasını istedi.

Kireçci, sahte ve gerçek oyuncak arasında farkların bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Ailelere tavsiyem oyuncak fiyatları arttı diye çocuklarına pazardan, tezgahlardan oyuncak almasınlar. Sahte oyuncaklardan çocuklarını uzak tutsunlar...

Devamını Oku

Kış Aylarında Buna Dikkat!

Kış Aylarında Buna Dikkat!

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, hamileleri kış kabızlığı konusunda uyardı.

ŞİKAYETLER KIŞ AYLARINDA ARTIYOR

döneminde kabızlığın çok yaşandığını ifade eden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Kış aylarında hareketin de azalmasıyla bu şikayetler daha da artmaktadır. Kabızlık yaşanmaması için günlük su tüketimi 2 litrenin altına düşmemelidir. Her öğün pişmiş sebze ve salata tüketilmeli, öğün aralarında meyve, meyve kompostaları ya da hoşaf tercih edilmelidir. Kabızlıkta kuru erik, kuru kayısı, kuru incir ve armut çok yardımcıdır. Meyvelerin suyunu içmektense, posasıyla tüketmek bağırsaklar için daha etkilidir. Posa yönünden zengin olduğu için kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketimine özen gösterilmelidir” dedi...

Devamını Oku

Kış Aylarında Cilt Sağlığı İçin Tedbirinizi Alın

Kış Aylarında Cilt Sağlığı İçin Tedbirinizi Alın

Soğuk havaların cilt sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için bazı tedbirler alınması gerektiği belirtildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk, bahar ve yaz aylarında kullanılanlar yetersiz kalabileceği için kış aylarında daha fazla yağ içeriğine sahip nemlendiricilerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk havaların cilt sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için bazı tedbirler alınması gerektiğini belirtti.
Soğuk havalarda nem oranı azalan ciltte çeşitli rahatsızlıklar görülebileceğini dile getiren Şentürk, soğuk kış aylarında ciltte kuruluk ve dökülmeler olabileceğini anlattı.
Nem iht...
Devamını Oku

Gebelik Zehirlenmesine Detaylı Ultrason İle Erken Teşhis Edilebilir

Gebelik Zehirlenmesine Detaylı Ultrason İle Erken Teşhis Edilebilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kıyak, “Erken teşhis, gebelik zehirlenmelerine karşı erken önlem alınması ve tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önem taşıyor” dedi.

Tekirdağ Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Birol Kıyak, “Detaylı ultrason ile gebelik zehirlenmesi riski yüksek olan gebelikleri önceden tespit edip 24. haftada gebeliği takip eden doktoru uyarıyoruz. Erken teşhis, gebelik zehirlenmelerine karşı erken önlem alınması ve tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önem taşıyor” dedi.
Kıyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastane bünyesinde tanısal üst düzey ultrasonografi cihazının kasım ayında hizmete girdiğini söyledi.
Cihaz ile detaylı ultrason yapılabildi...
Devamını Oku

Anne Sütü Lösemiye Karşı Kalkan Oluyor

Anne Sütü Lösemiye Karşı Kalkan Oluyor

Bebeğin 6 aydan daha uzun süre anne sütü ile beslenmesi, kan hastalığı olan ve tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilen lösemi riskini yüzde 19 oranında azaltıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hale Ören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, löseminin çocukluk çağında görülen kanserler arasında ilk sırada yer aldığını söyledi.

“Türkiye’de her yıl yaklaşık bin 200 çocuğa lösemi tanısı konulduğunu” vurgulayan Ören, çocukların erişkinlerle kıyaslandığında tedaviye daha iyi yanıt verdiğini ve yaşama oranlarının çok daha yüksek olduğunu ifade etti...

Devamını Oku

Kışın Nemlendirici Kullanımı Deri Hastalıklarından Koruyor

Kışın Nemlendirici Kullanımı Deri Hastalıklarından Koruyor

Prof. Dr. Mustafa Kulaç, kış aylarında deri hastalıklarına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kulaç, kış aylarının gelişi ve havanın soğumasıyla ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler görüldüğü gibi, insanlardaki mevcut deri hastalıklarının da artabileceğini belirtti.

Kulaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk havanın en önemli etkilerinden birisinin de deri kuruluğu olduğunu aktararak, soğuk havada, ter ve deriden buharlaşmanın azalması gibi nedenlerle deride kuruma meydana geldiğini ifade etti.

Deri kuruluğunun, çocukluk dönemi başta olmak üzere egzama grubundaki hastalıklarda artma ve ciltte pul pul d...

Devamını Oku