Monthly Archives Kasım 2015

Bebeğinizi Sakın Böyle Beslemeyin!

Bebeğinizi Sakın Böyle Beslemeyin!

Yatırılarak beslenen çocukların ağzında kalan besinler nedeniyle oluşan mantar, hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Çocukları yatırarak beslemek hastalıklara davetiye çıkarıyor

Çocukların yatırılarak beslenmesi sonucu ağızda kalan besinler nedeniyle mantar oluştuğu ve bu durumun çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkardığı bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cevit, yaptığı açıklamada, bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerektiğini hatırlattı.

Çocukların emzirilmesi ve yemek yedirilmesi sırasında beslenme şeklinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Cevit, “Çocukları yatırarak beslemeyi kesinl...

Devamını Oku

Bu Hastalık 6 Yılınızı Çalabilir!

Bu Hastalık 6 Yılınızı Çalabilir!

‘Çikolata i’ adını, görüntüsünün sıcak çikolatayı andırmasından alıyor. Ancak isminin aksine kimi zaman çok şiddetli sancılarla kişinin hayatını zehir edebiliyor. Kimi zaman da hiçbir belirti vermeden ilerliyor

Hastalığın kapısını çaldığı kadınlar, şikayetlerine bakarak iç hastalıklarından fizik tedaviye dek bir çok bölüme başvurabildiğinden zaman kaybına da çok müsait bir hastalık. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre çikolata ine doğru teşhisin konulması ortalama 6 yılı bulabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Zorlu ni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

“Bir toplu iğne ucu kadar olup şiddetli sancılardan göz açtırmadığı da oluyor, bir lim...

Devamını Oku

İlk Rahim Nakli Yapıldı

İlk Rahim Nakli Yapıldı

Çin’in Şaanşi eyaletinde rahimsiz dünyaya gelen 22 yaşındaki evli kadına 43 yaşındaki annesinden alınan rahim nakledildi.

Çin’de insana yapılan ilk nin başarıyla gerçekleştiği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeybatısında bulunan Şaanşi eyaletinin Şian kentindeki Şijing Hastanesi’nde gerçekleştirilen rahim naklinde, rahimsiz dünyaya gelen 22 yaşındaki evli kadına 43 yaşındaki annesinden alınan rahimin başarılı bir şekilde nakledildiği belirtildi.

Rahim naklinde 38 cerrahın hazır bulunduğu ve operasyonun 14 saat sürdüğü ifade edilirken, hastanede gözetim altında olan anne ve kızın durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Hastane yetkilileri, rahimsiz dünyaya gelen kadının kendi yumurtalığının olduğu ...

Devamını Oku

Bebeklerde Bu Belirtilere Dikkat!

Bebeklerde Bu Belirtilere Dikkat!

Uzmanlar toplumda genellikle uyku ile ilişkilendirilen çapaklanmanın, bebeklerde ciddi göz problemlerinin ve hastalıkların belirtisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Cinsel yolla erkeklerden kadınlara geçen birçok enfeksiyon ve hastalık anneden de bebeğe geçerek bebeklerin göz ve beden sağlığını tehdit edebiliyor.

Bilhassa yeni doğan bebeklerde çapaklanma probleminin hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç “Çapaklanma, bebeklerde göz nezlesi ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle olabileceği gibi anneden bebeğe geçen bel soğukluğu hastalığı ve herpes enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi de olabilir...

Devamını Oku

Hamilelere Diş Bakımı Tavsiyeleri

Hamilelere Diş Bakımı Tavsiyeleri

“Hamilelik döneminde günlük ağız ve diş bakımına her zamankinden daha özenli ve dikkatli şekilde devam edilmeli” diyerek uyaran Diş Hekimi Pertev Kökdemir; hamilelik döneminde diş bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı…

“Hamilelikte oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere, özellikle de bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılarak, diş etleri rahatlatılmalıdır. Kusma oluyorsa, ağız hemen bol suyla çalkalanmalı, dişler ise yarım saat sonra fırçalanmalıdır.”

Devamını Oku

Hamileliği 35 Yaş Sonrasına Bırakmayın!

Hamileliği 35 Yaş Sonrasına Bırakmayın!

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden: 35’ten sonra yumurtalıklar ve yumurtalar yavaş yavaş bozulmaya başlar. 30’lu yaşlarda 70 bin olan yumurta sayısı 35’te 30 bine düşer..

”En iyi yaşlar 20 ve 30 arası”

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, “Hamile kalmak için en iyi yaşlar 20 ve 30 arasıdır. Kadındaki kariyer ve doğru kişiyi bulma kaygısı anne olmayı ertelemesine neden olduğu için tüp bebek tedavisine talep arttı” dedi. Erden’in açıklamaları şöyle:

– 20’li yaşlar kadında adetler düzenli, hamile kalma şansı yüksek, diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi ( zehirlenmesi) komplikasyonları riski daha düşüktür...

Devamını Oku

Adet Sancılarına Zerdeçallı Süt

Adet Sancılarına Zerdeçallı Süt

Zerdeçal ve süt ile kaynağı bir içecek hazırlamanız mümkün. İşte zerdeçallı süt tarifi!

Zerdeçal ve süt sağlığı korumak için içilen geleneksel Ayurveda içeceğidir. Genellikle uyku uyumayı sağlar, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, hazımsızlık, ishal, irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı, adet krampları, baş ağrısı ve artrit de dahil olmak birçok hastalığı iyileştirmek için geceleri içilir.

 

 

Devamını Oku

Kırışıklıklar Tarih Oluyor!

Kırışıklıklar Tarih Oluyor!

Yıllara meydan okumak isteyen kadınlar dikkat! Keten tohumu, sarımsak, limon ve balla hazırlanacak iksir güzelliğinize güzellik katıp, zamanın izlerini silecek…

BİR ÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Kadınların korkulu rüyası kırışıklıklar tarihe karışıyor. Uzmanların verdiği tarif gençlik ve güzelliğin kapılarını açıyor. Bu gençlik iksirinde birçok hastalığa iyi gelen keteh tohumu, sarımsak, limon ve bal kullanılıyor. Mucizevi iksir 100 mililitre organik ve soğuk preslenmiş keten tohumu yağı ile soyulmuş 2 limon, 1 diş sarımsak ve yarım kilo balın karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Soyulan sarımsak ve limonun üzerine keten tohumu yağı ile bal ilave edilip tüm malzeme karıştırılıyor. Bu karışımı günde 3 kez yemeklerden yarım saat kadar önce bir çorba kaşığı tüketmek gerekiyor...

Devamını Oku

Anne Adayları Dikkat!

Anne Adayları Dikkat!

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, döneminde kadınlara , ve gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmaları yönünde uyarılarda bulunarak, bu ürünlerin anne karnındaki bebeklerde beyin hasarına yol açabileceğini söyledi.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, anne adaylarına , ve gibi gıdalarla ilgili uyarılarda bulundu. döneminin insan hayatının en önemli evrelerinden biri olduğunu vurgulayan Çoksüer, ‘Bebeğimizin sağlığını korumak için mutlaka yiyeceklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Yiyeceklerden alabileceğimiz zararlı gıdalardan uzak durmalıyız. Salam, sucuk ve sosis gibi işlemiş gıdaların tüketimi son yıllarda yapılan çalışmalarda

Devamını Oku

Uzun Süren Sarılığa Dikkat!

Uzun Süren Sarılığa Dikkat!

Bebeklerin büyük çoğunluğunda ortaya çıkan yeni doğan sarılığı, her ne kadar masum olarak bilinse de ihmal edildiği takdirde ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

14 günde geçmeyen , bebeğin beyninde hasara neden olabiliyor ya da karaciğer yetmezliği gibi önemli bir sorununa davetiye çıkarabiliyor.

Doç. Dr. Turan Kanmaz, bebeklerde görülen sarılığın nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

ERKEN DOĞAN BEBEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Anne sütü sarılığı, yeni doğan bebeklerin yüzde 15’inde görülebilen, doğumdan sonraki 2. haftanın sonuna doğru başlayıp yavaş yavaş azalarak birkaç ay içinde düzelebilen masum bir türüdür...

Devamını Oku