Monthly Archives Ekim 2015

Bebeğiniz Genetik Hastalık Mirasıyla Doğmasın

Bebeğiniz Genetik Hastalık Mirasıyla Doğmasın

Akraba evlilikleri ve lar anne baba adaylarını korkutuyor. öncesi kişiye özel genetik tarama testi bu noktada çiftlerin yardımına koşuyor.

Genetik hastalıklar test ile tespit edilebiliyor

Bireylerden basit bir kan örneği alınarak gen düzeyindeki bozukluklara bağlı olarak oluştuğu bilinen ve daha da önemlisi embriyo aşamasında tespit edilebilen ların tek bir ile tespiti mümkün olabiliyor. Diğer bir deyiş ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler basit bir kan örneği vererek genlerinde taşınma olasılığı muhtemel 200’ün üzerinde genetik hastalık ve 1500’ün üzerinde hastalık yapan gen bozukluğu yönünden taranabiliyor.

Recombine testi olarak adlandırılan öncesi kişiye özel genetik tarama, b...

Devamını Oku

Kadın Sünneti Nedir?

Kadın Sünneti Nedir?

tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, Vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır. Kadınlar ve kız çocukları için uluslararası kabul görmüş çok ciddi bir insan hakları ihlalidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır.

125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda

UNICEF’in en son yayınladığı (2013) raporuna göre dünyada 125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda. 30 milyon kız çocuğu ise önümüzdeki on yılda sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıydı.
Afrika ve Ortadoğu’da hayli yaygın bir uygulama

Afrika ve Ortadoğu’da 29 ülkede yapılan araştırmaya göre sünne...

Devamını Oku

Hamileyken Gripten Korunun

Hamileyken Gripten Korunun

Kadınların çoğu dokuz aylık leri döneminde en az bir kez soğuk algınlığına veya gribe yakalanıyor. Uzmanlar ise bu sıkıntıya karşı gebelikte doğal tedavi yöntemlerini öneriyor.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım hamileyken gripten korunmanın yollarını şöyle anlatıyor: “Bol sıvı alımı önemlidir. Ayrıca enfeksiyondan korunmak için portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi, yiyin.”

Devamını Oku

Bebek Gibi Bir Cilt İçin: Muz Maskesi

Bebek Gibi Bir Cilt İçin: Muz Maskesi

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, bebek gibi cilt için muz maskesi önerisinde bulundu.

GÖZLERİNİZİ OVUŞTURMAYIN

Çağımızda artık güzellik ve genç görünümün çok değerli olduğunu belirten Dr. Ertek, “Peki ama siz cilt sağlığı ve güzelliğiniz için doğru adımlar atıyor musunuz acaba? Unutmayın ki aynaya baktığınızda ışıl ışıl bir cilt görmek istiyorsanız, öncelikle ona değer vermelisiniz! Su içmek her mevsim cilt sağlığı açısından önemlidir. Nemsizlik cildin düşmanıdır ve cildi kurutur. Cildinizin mevsim değişimlerine karşı dirençli olması için mutlaka su tüketmelisiniz. Yorgunlukta, uyku geldiğinde ya da gözler kaşındığında onları ovuşturmak herkesin yaptığı bir harekettir...

Devamını Oku

Hamilelik Haftanızı Hesaplayın!

Hamilelik Haftanızı Hesaplayın!

Bebeklerini kucağına alma heyecanı yaşayan anne babaların akıllarına gelen ilk soru, bebeklerinin ne zaman dünyaya geleceğidir. Bebeğin dünyaya geleceği tarihini hesaplamaya, haftası hesaplama denir.

Bu konuda çok sayıda değişik yollar izlenmektedir. Ancak birçok defa, anne ve babalar haftasını hesaplayamaz veya yanlış hesaplanır. Bunun sebebi ise, hamilelik haftası döllenme gününün gerçekleştiği güne göre değil, son adet tarihinin gerçekleştiği ilk güne bakarak göre hesaplanır.

Hamileliğin, yani döllenmenin gerçekleşmiş olduğu zaman, son regl tarihinden yaklaşık 15 gün sonrasıdır. Ancak gene de, hamilelik haftası hesaplanacağı zaman bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi dikkate alınarak hesaplanması sağlanır...

Devamını Oku

Anne Sütü Tüm Yaşantıyı Etkiliyor

Anne Sütü Tüm Yaşantıyı Etkiliyor

Bebeklerin gelişiminde önemli rol oynayan çocukların ilerideki yaşamlarını da etkiliyor. Uzmanlar bu durumu şöyle açıklıyor: “Anne sütü bireyin tüm yaşantısına etki eder. İlk 2 yıl anne sütü alan bebeklerin öz güveni daha yüksek olur. Emerek doyuma ulaştığı için özellikle ruh sağlığı daha iyi gelişir” diyor.

Devamını Oku

Kadın Hastalıklarının Tedavisinde Cerrahi Konfor

Her 10 Kadından Birinin Sorunu

Kadın hastalıklarının cerrahi tedavisinde, açık ameliyatların yerine günümüzde hastaya konfor sağlayan laparoskopik yani kapalı operasyonlar uygulanıyor. Klasik cerrahiye oranla ameliyat risklerini en aza indiren laparoskopik yöntemler, kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası oluşan tüm hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Öner, kadın hastalıklarında laparoskopik cerrahiler hakkında bilgi verdi.

Laparoskopik cerrahilerle hasta konforu

Laparoskopik ameliyatlar; rahim alınması, anormal rahim kanamaları, miyomlar, rahim duvarı kalınlaşması, rahim sarkmaları, karın içi yapışıklık, rahim ağzı erken başlayan kanser lezyonları ve enfeksiyonlar ile kanser vakalarında başarılı bir...

Devamını Oku

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Dermatoloji ve Veneroloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar) Uzmanı Doç. Dr. Emel Güngör, siyah noktaları, oluşum nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.
Cildimizdeki siyah noktalar, çok da hoşlandığımız bir şey değildir. Hatta bu kötü görüntüden kurtulmak için cilt bakımları, maskeler gibi bir çok şey uygular dururuz. Peki, bizleri rahatsız eden bu görüntünün altında nelerin yattığını biliyor musunuz? Dermatoloji ve Veneroloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar) Uzmanı Doç. Dr. Emel Güngör, siyah noktaları, oluşum nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı. İşte detaylar…

SİYAH NOKTA MI BEYAZ NOKTA MI?
Siyah noktalar deriden salgılanan yağın ve ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikimi sonucu ortaya çıkar...

Devamını Oku

Her 10 Kadından Birinin Sorunu

Her 10 Kadından Birinin Sorunu

Üreme çağındaki her 10 kadından birinin halk arasında “çikolata kisti” olarak da bilinen endometriozisten muzdarip olduğu belirlendi.

“Guardian” gazetesinde yayımlanan araştırma, şiddetli ağrı, halsizlik gibi semptomlara neden olan hastalığın dünya genelinde yaklaşık 176 milyon kadını etkilediğini ortaya koydu.
Dünya Endometriozis Araştırmalar Vakfı ve Endometriozis Derneği Başkanı Lone Hummelshoj, 13 ila 49 yaşlarında ortaya çıkan hastalığın evliliklerin yıkılması, depresyon gibi sosyal etkilerin yanı sıra çok sayıda kadının iş gücünün azalmasına yol açarak ekonomik kayba da neden olduğunu söyledi.
ABD’de 7,6 milyon kadını etkileyen hastalığın ülke ekonomisinde her yıl 80,4 milyar dolar kayba yol açtığı sanılıyor...

Devamını Oku

Girişimci Kadına Devlet Desteği Artıyor

Girişimci Kadına Devlet Desteği Artıyor

KOSGEB, iş kurmak isteyen kadınlara sağladığı yüzde 70’lik finansal desteği, yenilenen programlar kapsamında yüzde 80’e yükseltti.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), iş kurmak isteyen kadınlara sağladığı yüzde 70’lik finansal desteği, yenilenen destek programları kapsamında yüzde 80’e yükseltti.
KOSGEB Tekirdağ Müdürü Tolga Erkan, Tekirdağ’da girişimcilik, Ar-Ge inovasyon ve genel destek programı kapsamında girişimcilere ve KOBİ’lere yoğun olarak destek verdiklerini söyledi.
Ciddi oranda kadın girişimci potansiyeli alan Trakya’da, 2010’da başlatılan girişimcilik destek programına katılarak sertifika alan girişimci sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Erken, “Te...

Devamını Oku