Monthly Archives Şubat 2013

Yatak Odasında Renk Uyumu

Kendi zevkinizi biraz daha belirgin kılmak için beğendiğiniz yatak odası fotoğraflarını bir araya getirin. Dergiler ya da internet size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin bu makalede en çok hoşunuza giden yatak odaları hangileri ve bu fotoğraflardaki ortak renkler hangileri not alabilirsiniz.

Renklerin insanlar üzerindeki farklı etkilerini de göz ardı etmeyin. Bazı renkler sakinleştirici bir etkiye sahipken bazı canlı renkler zaman içinde enerjiyi çekebilir. Örneğin duvar rengi olarak seçilen yeşilin dinlendirici bir etkisi vardır ancak tutkunun rengi kırmızı bir odayı ve içinizi daraltabilir.

– Yatak odasının genelinde pastel tonlar kullanıp, sevdiğiniz canlı ve parlak tonları aksesuarlarınızda vurgulayabilirsiniz.
– Sakinleştiren ve dinlend...

Devamını Oku

Ev Dekorasyon Yenileme

Sorunlu Bölgeleri ve İmkanlarınızı Netleştirin

1. Bütçenizi gözden geçirin ve bu yenileme için ne kadar para harcayabilirsiniz aşağı yukarı belirlemeye çalışın. Böylece ev yenilerken ipin ucunu kaçırmamış olursunuz. Sınırlarınızı daha kolay belirlersiniz ve böylece daha az kararsızlık yaşarsınız. Yenileme için hangi odaları seçeceksiniz? Bütçeniz doğrultusunda salon, yatak odası, mutfak diye bir sıralama yaparak, acil değişime ihtiyacı olan odadan işe koyulabilirsiniz. Bütçe kısıtlıysa sizi en çok daraltan odadan başlamanız en mantıklısı.

Ayrıntılarla Uğraşmak Yerine Büyük Bir Parçayı Değiştirin

2. Sık sık küçük dokunuşlarla bir odanın tüm havasının değişeceği söylenir...

Devamını Oku

Country Banyo Dekorasyonu

Banyolar genellikle evin diğer odalarına göre daha küçük odalardır. Dekorasyon açısından bakacak olursak bu bir avantajdır çünkü küçük bir mekanın dekorasyonu için daha az zaman ve para harcayacaksınız demektir.

Country Tarzı Banyonun Özellikleri
– Duvarlar yumuşak, doğal bir renkte olmalıdır. Pastel yeşil, uçuk mavi, bej ya da kum rengi doğru seçimlerdir.
– Zemin için en uygun banyo malzemelerinin başında fayans döşeme gelir. Country tarzı bir banyoda zemin için değişik bir tasarım düşünebilirsiniz. İki farklı renkte karo kullanarak damalı bir zemin oluşturmak, çini desen fayanslar kullanmak bu tasarımlara örnek verilebilir. Düz bir zemin kullanacaksanız toprak rengi ya da gri tonlarında, doğal bir zemin görüntüsü veren fayanslar seçebilirsiniz...

Devamını Oku

Yemek Masası Süslemek

Yemek Masası Süslemek

Yemek Masası Süslemek

Her Evde Her Masa İçin Geçerli İpuçları

Sofra Tekstili: Temiz ve ütülü bir masa örtüsü, masa runner’ı ve bunları tamamlayacak kumaş peçeteler ne kadar şık ve göz doldurucu olursa, masa süslemesi konusunda epey bir yol kat etmiş olursunuz.

Masanın Renkleri: Yemek masanızı süslemeye başlamadan önce en az iki renge karar verip bu renklere bağlı kalarak süsleme yapmanız hem işinizi hızlandırır hem de ortaya estetik ve göz doyuran bir masa düzenlemesi çıkmasını sağlar.

Servis Ürünleri: Temiz, birbirini tamamlayan ve sofrada bütünlük oluşturan bir yemek takımı kullanmanız en iyisidir. Plastik bir yemek tabağıyla porselen bir çorba kasesini yan yana getirmek örnek bir düzenleme sayılmaz...

Devamını Oku

Balkonda Sardunya Bakımı

Balkonda Sardunya Bakımı

Balkonda Sardunya Bakımı

Çok azımız dilediğimiz çiçeği yetiştirebileceğimiz, ara sıra bir sandalye atıp akşam üstü çayını yudumlayabileceğimiz bir bahçeye sahibiz. Tamam, ayağın toprağa değmesi başka ama bitki yetiştirme merakınız varsa bunun için topraklı bir bahçe şart değil. Ev içinde (çiçeklilerine az rastlanmakla birlikte) farklı yaprakları olan salon bitkileri yetiştirebilirsiniz. Hele bir balkonunuz varsa kendinize küçük bir bahçe yaratmanız mümkün. Küçük bahçenizi kurmaya balkon çiçekleri arasında en dayanıklılarından olan ve rengarenk çiçekleri bulunan sardunyalarla başlamak doğru bir seçim olabilir.

Balkon deyince 10 metrekarelik, eski tarz balkonlardan biri olması şart değil...

Devamını Oku

Çatı Katı Kullanımı

Çatı Katı Kullanımı

Çatı Katı Kullanımı

Çatı katını en iyi şekilde değerlendirmek için, ilk olarak buradaki tüm dağınıklığı toplayın. Bir güzel temizlik yapın ve artık atılması ya da verilmesi gerekenleri ayırın. Ne kadar yer açabildiğinize bağlı olarak şimdi çatı katını pek çok şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte örnekler:

Yatak Odası

Yeterli genişlikte ise çatı katını değerlendirmenin en iyi yollarından biri de burayı yatak odası olarak düzenlemektir. Çocuklar için ya da misafirler için daha uygun olur çünkü genellikle çatı katına az sayıda mobilya sığar. Eğer kapkaranlık değilse, ışık ve havalandırma için ufak da olsa bir penceresi varsa, çatı katını bir misafir odasına dönüştürebilirsiniz...

Devamını Oku

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Mobilya satın alırken dikkat etmeniz gereken pek çok konu var. Bunlardan en önemli 10 tanesini Doğtaş Mobilya Pazarlama Müdürü Derya Ercan’a sorduk…

Mağazada gördüğünüz, gözlerinizi kamaştıran ve binlerce lira verip satın aldığınız ürün nihayet eve geldi. Üzerindeki jelatinleri özenle sıyırdınız. Günlerce önceden düşündüğünüz plana göre mobilyaları yerleştirdiniz. Annenizden kalma dantelleri sehpaya, oyalı örtüleri masaya yerleştirdiniz. Koltuğun kırlentlerini son bir kez çırparak kabartıp yerine koydunuz. Ve uzaklaşıp salona şöyle bir baktınız… O da ne! Bu mobilyalar bu salona olmadı! Bir garip duruyor, bu eve ait durmuyor! Peki, ne yapacaksınız?

Aşk geçicidir
Sadece “ben bunu ...

Devamını Oku

Mobilyada Kanserojen Madde

Mobilyalarda Kanserojen Madde

Mobilyalarda Kanserojen Madde

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), başta kanser olmak üzere birçok solunum ve sinir sistemi hastalığına neden olan ”formaldehit”in mobilya ve ahşap malzemelerde bulunma miktarını sınırlamak için E1 belgelendirmesine başladı.
Ahşap, panel ve bu malzemelerden yapılan mobilyalardaki formaldehit miktarı, TSE’nin vereceği belge ile sağlığa zarar vermeyecek düzeye indirilecek. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, mobilyalarda kullanılan, tutkal, boya ve verniklerden zamanla ayrışan ”formaldehit” gazı, insan sağlığına olumsuz etki eden kanserojen kimyasal maddeler içeriyor...

Devamını Oku

Suna Dumankaya Siyah Nokta Cilt Maskesi

Suna Dumankaya Domates Maskesi

Güzellik uzmanı herbalist Suna Dumankaya, “Siyah noktalardan kurtulmak için öncelikle yüzünüze sıcak su buharı uygulayarak ve gözeneklerinizin açılmasını sağlamalısınız” diyor. Yüzünüzdeki gözenekler açılıp cildiniz nefes almadıkça maske etkili olmaz. Yüzümüzü temizleyip buhar yardımı ile gözenekleri açtıktan sonra maske tarifine geçelim.

Siyah Noktalara Domates Maskesi:

Malzemeler:

1 adet olgun dumates,
1 tatlı kaşığı gliserin,
2 damla asilbent tentürü.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Bir adet olgun domatesi ezerek bir tülbent ile süzün. Süzdüğünüz domatesi, 1 tatlı kaşığı gliserin ve 2 damla asilbent tentürüyle karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı siyah noktalarınızın üstüne sürün...

Devamını Oku

Cilt Kuruluklarından Korunma

Kuru cilt; tüm vücudumuzu bir film tabakası şeklinde örten hücrelerden oluşan stratum korneum denilen tabakadaki suyun kaybı sonucu oluşur. Bu tabaka suyunu kaybedince esnekliğini kaybeder, çatlar ve pullanır.

Stratum korneum su tutan maddeler içerir ve cildin daha cildin alt kısımlarından suyun sızmasını engeller. Hücreler ve yağdan oluşan bir film tabakası içeren stratum korneum tarafından su tutulur ve ciltten buharlaşması engellenir.

Kuru, pullu cildi tetikleyen faktörler nelerdir?

Kuru cilt herhangi bir yaşta ve bir çok nedenden dolayı oluşur. Kuru cilde neden olan koşullar:

– Kuru hava, özellikle kış aylarındaki düşük nem,

– Düşük nem bulunan yerler, özellikle merkezi ısıtmanın olduğu kapalı alanlar, ateşe veya ısıtıcı fanlara yakın oturma,...

Devamını Oku