Monthly Archives Kasım 2012

Göz Kanlanması Belirtileri

Göz Kanlanması Belirtileri

Göz kanlanması hakkında bilgi veren Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. İ. Sefa Kaçar, bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanmasının, gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu oluştuğunu söyledi.

Çok ender olarak bu damarlarda olan çatlamaların kanlanmaya neden olduğunu vurgulayan Opr. Dr. İ. Sefa Kaçar, “Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülebilir. Ancak ‘önemsiz’ gördüğümüz göz kanlanması, üveit, göz tansiyonu, tiroit ve romatizma gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir” diye konuştu.

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın risk...

Devamını Oku

Uzaktan Kumandalı Avize

Uzaktan Kumandalı Avize

Hayatımızın her alanına giren uzaktan kumandalı kontrol sistemleri tüm aydınlatmalara uygulanabiliyor. Özellikle dimmer ile birlikte kullanılan uzaktan kumandalar, aydınlatmanıza hem ışık seviyesini ayarlama hem de yönünü belirleme özgürlüğünü sunuyor. Her mekana aynı şiddette aydınlatma uygulanamayacağı için özellikle otel, restoran, bar gibi iç mekanlarda son derece kullanışlı olan uzaktan kumandalı aydınlatmalar ışık seviyesini ayarlama özelliği ile enerji israfını engelliyor. Büyük otel ve iş merkezleri düşünüldüğünde tüm devasa aydınlatma sisteminin tek bir tuşla kontrolünü sağlayabilmek kullanıcıya büyük bir kolaylık sunuyor.

Pratik ve ekonomik aydınlatma sağlayan uzaktan kumandalı sistemler, ev...

Devamını Oku

3D (3 Boyutlu) Zemin Yapıştırma

3D (3 Boyutlu) Zemin Yapıştırma

3D (3 Boyutlu) Zemin Yapıştırma, 3D Zemin Yapıştırma, 3 Boyutlu Zemin Yapıştırma, 3 Boyutlu Zeminler

Devamını Oku

Asma Lamba ve Avize Modelleri

Asma Lamba ve Avize Modelleri

Lambalar arasında en klasik olanı, şüphesiz asma lambalardır. Asma lambanın bulunmadığı bir ev neredeyse yoktur. Direk bir aydınlatma için yemek masaları veya sehpalar üzerinde asılı duran lambalar çok kullanılmaktadırlar. Genellikle lambanın ışığını belli bir noktaya yöneltmeye ve yumuşatarak yaymaya yarayan abajürlerle birlikte kullanılırlar. Aydınlatma, evinizdeki zarifliği sağlayan en önemli unsur olduğu için lamba çeşitleri de çok fazladır.

Devamını Oku

Altın İğne Nedir?

Altın İğne Nedir?

Cilt gençleştirme teknolojisi sınır tanımıyor. Hemen her gün yeni alternatifler geliştiriliyor. En yeni yöntemlerden biri de altın iğnelerle uygulanan fraksiyonel radyofrekans. Ucunda en iyi iletken olan altından 49 iğne bulunan cihazla, yüzeye hiç zarar verilmeden cildin 4 mm kadar altına inilebiliyor.

Birçok kişinin derdi biyolojik yaşla vücut görüntüsü arasındaki farkı açmak. En azından yıllara yenik düşmemek. Altın iğneler de cildi germe, gençleştirme, kırışıklıkları azaltma gibi etkilerinin yanısıra leke açma, akne izlerini giderme ye hizmet ediyor.

Bu yöntemde saç kılı kalınlığındaki altın iğnelerin, cilt altına ulaştırdığı radyofrekans dalgalarıyla ısıyı 60 dereceye çıkar...

Devamını Oku

Hamilelik Nezlesi Gebelik Nezlesi

Hamilelik Nezlesi Gebelik Nezlesi

Hamilelerin pekçoğunda alerji veya bilinen nezle, grip gibi rahatsızlıklar olmadığı halde burun tıkanıklığı görülüyor. Gece burun tıkanmalarıyla birlikte nefes alamama hissi, öksürük krizleri ve burun akıntısı ile kendini gösteren bu durum, anne adaylarına büyük sıkıntılar yaşatıyor. Op. Dr. Atilla Şengör, hamilelik nezlesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Hamilelik nezlesi”, “hamile nezlesi” veya “hamilelik riniti” adı verilen bu durum, genellikle hamileliğin son 1,5-2 ayında ortaya çıkar ve başlangıcından iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur. Ancak bazı durumlarda tüm gebelik dönemi boyunca da burun tıkanıklığı olabilir ve hatta doğum sonrası bir süre devam edebilir.

Devamını Oku

Lüks Mutfak Dekorasyonu

Lüks Mutfak Dekorasyonu

Mutfağınızı dekore ederken hem şıklığına hem de kullanımına önem vermelisiniz. Mutfak dolaplarının modelini ve rengini belirlerken mutfağın ne kadar ışık aldığına ve büyüklüğüne bakarak karar vermelisiniz.

Mutfak dekorasyonunda küçük ve az ışık alan mutfaklarda asla koyu renk mutfak dolaplarını tercih etmemelisiniz. Çünkü bu az ışık alan ve küçük olan mutfağınız çok kasvetli ve olduğundan daha küçük görünecektir. Küçük mutfaklar dekore ederken açık renk mutfak dolaplarını tercih etmeniz çok doğru bir tercih olur. Hem aydınlık hem de geniş gösterecektir. Ayrıca dolaplarınızın içini daha aktif kullanmak isterseniz bol çekmece ve raflı modeller bir çok eşyanızı almasını sağlayacağından küçük mut...

Devamını Oku

Lüks Oturma Odası Dekorasyonları

Lüks Oturma Odası Dekorasyonları

Ev dekorasyonunda her odaya aynı hassasiyetle yaklaşmak ve yaşanabilir mekanlar oluşturmak oldukça önemlidir. Ailecek en çok vakit geçirilen alan olan oturma odalarının dekorasyonunda belli tasarımlara yer vermek daha kaliteli vakitlerin geçirilmesini sağlayacaktır.

Oturma odaları, bazı ekstra durumlarda misafir odası niyetiyle de kullanılabiliyor. Bu bakımdan düşünüldüğünde oturma odasının hem günlük kullanım açısından rahat döşenmiş hem de olası misafir ağırlamaları açısından da oldukça iyi dekore edilmiş olmaları gerekiyor. Gün içerisinde aile bireylerinin ortak olarak kullandıkları oturma odasının dekorasyonunda daha dayanıklı mobilyaların ve dekoratif objelerin seçilmesi çok önemlidir.

Oturm...

Devamını Oku

Doğalgaz Tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu

Doğalgaza yapılan son zamlar ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte doğalgaz tasarrufu yeniden gündeme oturdu. Her yıl bir öncekine göre daha çok artan doğalgaz faturaları bu kış da belli ki epey kabarık olacak. Peki doğalgaz faturalarını düşürmek, tasarruf yapmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet ama doğalgaz tasarrufu için yapılması gerekenler çok basit önlemler değil.

Dış Cephe Yalıtımının Önemi

Eğer dairenizin bulunduğu binanın dış cephe yalıtımı iyi değilse, ne doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz ne de rutubet sorununu kökten çözebilirsiniz. Dış cepheye iyi bir mantolama yapılması şart.

Çoğu apartmanda ev sahipleri bir araya gelip dış cephe yalıtımını güçlendirmek konusunda bir anlaşmaya varamadığından bu konu he...

Devamını Oku

Ev Döşeme Teknikleri 2013

Ev Döşeme Teknikleri 2013

Ev dayayıp döşerken en sık yapılan hatalar ve çözüm önerileri…

1- Halıların ölçülerini doğru alın. Parça halılar oda zemininin kenarlarından ortalama 30-38 cm daha içeride olur. Bundan daha az yer kaplayan halılar fazla küçük olabilir.

2- Mobilya almadan önce oda ölçülerini öğrenin. Sonrasında mobilyaların küçük veya büyük kalması sorunu yaşamazsınız.

3- Duvarda pastel renkler her zaman iyi durmaz. Mekan büyükse renk geçişleri ve tonlamalarla derinlik kazandırın. Ana pastel rengi seçtikten sonra bir iki ton koyu rengiyle imkan tanıyın.

4- Yatak başı odanın odak noktasıdır. Yatak başınız yoksa duvara sanatsal resimler veya dekoratif objeler asabilirsiniz...

Devamını Oku