Monthly Archives Ekim 2012

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte Mide Yanması

Gebeliğin erken dönemlerinde vücudunuz fazla miktarda östrojen ve progesteron salgılar. Bu hormonlar mide bağırsak sistemini de içine alan birçok yerdeki düz kasları gevşetmektedir. Sonuç olarak yiyecekler şişkinliğe ve sindirim güçlüğüne yol açacak biçiminde yavaş hareket ederler. Sizin için rahatsız edici olabilir. Ancak bu yavaş emilim bebeğiniz için besinlerin daha yavaş ve iyi emilmesini, kana geçmesini, plasentaya ve oradan da doğrudan bebeğin sistemine geçmesini sağlar. Siz mide-bağırsak sisteminizle ilgili ağrı çekerken bebeğiniz bunları hissetmeyecektir. En azından bu rahatsızlık doğru şeyleri yemenizi engellemeye başlayana dek.

Mide ile yemek borusu arasındaki kas halkası mide özsuyunun, yiyeceklerin geri y...

Devamını Oku

İleri Yaşlarda Hamilelik

İleri Yaşlarda Hamilelik

Kadınların çalışma ve sosyal hayat içerisinde daha fazla yer almaları, eğitim süreçlerini daha uzun tutmaları ve gelişen hayat şartları son 20 yıl içinde ortalama gebelik yaşını oldukça yukarılara çekti. İleri yaşta bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30′lu yaşlarını bekleyen pek çok kadın mevcut. Tıptaki gelişmelere paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal aldı. Uzun yıllar boyunca infertilite nedeni ile tedavi görüp de çocuk sahibi olamayan pekçok çiftin kısırlık tedavilerinde sağlanan baş döndürücü başarılardan faydalanmak istemeleri de bu artışta önemli rol üstlendi...

Devamını Oku

Ldl Kolesterol Düşüklüğü

Ldl Kolesterol Düşüklüğü

Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu….), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına (arteriyoskleroz) yol açar. Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum… gibi maddeler de birikir. Toplumda arteriyoskleroz için damar sertliği, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de kullanılmaktadır...

Devamını Oku

Renal Anjiyo Yöntemi

Renal Anjiyo Yöntemi

Tansiyon değerlerini dengede tutabilen renal anjiyo yöntemi, tansiyon hastalarının umudu oldu. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birkaç hastada uygulanan ve olumlu sonuçlar veren yöntem, Mersin Devlet Hastanesi’nde de ilk kez uygulanacak.

Birçok kişinin en büyük rahatsızlığı olan tansiyon, gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte ortadan kaldırılıyor. Tansiyon değerlerini dengeleyebilmek için neredeyse bir avuç dolusu hap kullanmak zorunda kalan hastalar, renal anjiyo yöntemiyle hem ilaçlardan hem de tansiyon hastalığından kurtulacak.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr...

Devamını Oku

Karanfil ve Karanfil Yağı

Karanfil ve Karanfil Yağı

Karanfil ve Karanfil yağı Hakkında Genel Bilgiler

Mersingiller ailesinden olan karanfil, bol yağışlı, ılıman iklimlerde yetişir. Karanfil, kış aylarında yapraklarını dökmeden,20 metreye kadar uzayabilir. Karanfil ağacının çiçekleri saplarının ucunda, demetler halinde, pembe ve sarı renklidir.

Karanfil ve Karanfil Yağının Yararları (Faydaları)

Karanfil ve karanfil yağı antiseptik özelliği sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

Dişlerde yaşanılan diş eti hastalıkları, diş eti çekilmeleri, diş eti iltihaplanmaları gibi sorunlarda tedavi edici etki gösterir.

Hamile kalmayı kolaylaştıran karanfil ve karanfil yağı, aynı zamanda kolay bir doğum yapılmasına da fayda sağlar.

Ciddi bir balgam söktürücü ...

Devamını Oku

Hamilelikte Sorunlar ve Çözümleri

Hamilelikte Sorunlar ve Çözümleri

Bir canlıyı içinizde büyütmek ve onu dünyaya getirmek mucizevi bir olgudur. Hatta doğum doğanın kadınlara bir hediyesidir. Bu süreç anne adayları için unutulmayacak hatıralara ve yepyeni bir hayata açılan kapıdır. Bazı anne adayları salgılanan hormonlar nedeniyle hamileliklerinde kimi zaman mutlu mesut dönemler geçirirken kimi zaman da birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bu süreçte anne adaylarının yaşayabileceği sorunları ve çözüm önerilerini İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç’tan öğrendik.

Baş ağrısı ve ateş

Normal düzeyde asetaminofen içeren ilaçlarla yetinmelisiniz...

Devamını Oku

Kadınlarda Görülen Kısırlık

Kadınlarda Görülen Kısırlık

Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15′i bu isteğine kavuşabilmek için yardım almak zorunda. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kadınlarda erkeklerde olduğu gibi pek çok farklı sorun görülebilir.

Kısırlıkta tanının konabilmesi için tetkikler ve muayeneler adım adım uygulanır ve uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasına ve en etkili tedaviye karar vermesine yardım eder. Araştırmalar sonucu bir veya birden fazla kısırlık nedeni bulunabileceği gibi çiftlerin yaklaşık %15′inde kısırlığın nedeni saptanamaz...

Devamını Oku

Tüp Bebek Hakkında

Tüp Bebek Hakkında

1. Tüp Bebekte başarı oranı.
Merkezler başarı oranlarını genellikle deneme başına % 40 ile 60 arasında belirtirler. Ancak, sizin başarınızı sadece ve sadece sizin özellikleriniz belirler. Bireysel bir çiftin başarı şansı o çifte ait kısırlık sebebi, yaş ve yaşam tarzı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Genel olarak, 35 yaşın altında tüp bebek tedavi başına gebelik yüzde 50 gibi bir şansa sahiptir. Bu şans 40 yaş üzerinde belirgin olarak azalır ve 45 yaşında bir bayan için ise istisnai durumlar dışında % 5′in altındadır. Unutmayın ki şans her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Yıllar içersinde edindiğimiz tecrübe göstermektedir ki inat eden, direnen ve umudunu yitirmeden denemelerine devam edenlerin çok büyük çoğunluğu bebeklerine kavuşmaktadır...

Devamını Oku

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız kıl Dönmesi Tedavisi

Prof. Dr. Osman Doğru kıl dönmesi hastalığının kronik, günlük aktiviteyi zaman zaman engelleyen bir hastalık olduğunu vücutta en çok bu hastalığa rastlanılan yerin ise kuyruk sokumu bölgesi olduğunu belirtti. Ayrıca bu hastalığa daha nadir olmak üzere göbekte, parmak aralarında, parmak uçlarında, koltuk altında ve hatta iki meme arasında da görülebileceğini ifade etti. Doğru, bu hastalığın vücutta gelişim mekanizması, tedavisi ve korunma yolları hakkında da aşağıdaki bilgileri verdi.

Kıl dönmesi yanlış biliniyor

İnsanlarda kıl dönmesi hastalığının gelişebilmesi için kıla ve bu kılın batacağı cilde ihtiyaç vardır...

Devamını Oku

Kombu Çayı ve Faydaları

Kombu Çayı ve Faydaları

Kombu çay yararlı bakteri, maya ve enzimler açısından dünyadaki en zengin gıdaların başında gelmektedir.

NEDEN BAĞIRSAKLARI HEMEN VE ANINDA, TIKIR TIKIR ÇALIŞIR HALE GETİRİYOR? 
Probiyotik kelimesinin literatürdeki anlamı ‘’hayat için’’ demektir.Vücuttaki bütün bakterileri öldüren (hatta yararlı olanlarını bile) antibyotiklerin aksine probiyotikler bağırsak florasının doğal ekolojisini yeniden kurar.
Probiyotikler ise:
– bağışıklığı artırır,
– sistemin modunu değiştir,
– alerjilerle savaşır,
– vücudu detoks eder ve vücudu toksinlerden temizler.BİR İLAÇ MIDIR?Tek kelimeyle hayır.
Vücudun dengesini tekrar kazanmasını sağlar ve vücudun kendi kendini iyleştirmesini teşvik eder...
Devamını Oku