Monthly Archives Temmuz 2012

Kısırlıkta Devrim

erkeklerde kısırlığa son

Yardımcı üreme uygulamalarında, sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında, yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılıyor.

Bu durumlarda uygulanan mikroenjeksiyon tekniği mağdur erkeklerin kaderini açık bir şekilde değiştirdi. İlk kez bu durumların tedavisi hücre düzeyinde yapılıyor. Tek bir sperm hücresi kadından elde edilen yumurtanın içerisine saç kılından daha ince bir iğne yardımıyla mikroskop altında enjekte ediliyor ve döllenme sağlanıyor.

Mikroenjeksiyon tekniği ortaya çıkmadan önce, şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının ne kadar etkili...

Devamını Oku

Kuyruk Sokumu Ağrıları Neden Oluşur?

kuyruk sokumu ağrıları

Kuyruk sokumu ağrıları omurganın en alt seviyede yerleşmiş 3 küçük kemiğinden kaynaklanır.

Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların, doğum sonrası hanımların, kuyruk sokumu üzerine düşen veya sert bir yere çarpanların büyük sorunudur. Çünkü bu küçük kemik arasındaki eklemlerde oynamalar ve hatta çıkıklar oluşur. Özellikle oturur pozisyondan kalkarken şiddetli ağrı yapar. Bu problem özellikle yolculuk , sinema, tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar. Bazı hastalarda ise ilginç bir şekilde başlatıcı hiçbir neden yoktur.

Halk arasında çoğunlukla kuyruk sokumunda kırık olduğu düşünülen durumlar aslında çıkıktır...

Devamını Oku

Kalsiyum Hapları Zararlı Çıktı

kalsiyum hapları zararlı çıktı

Yapılan araştırmalarda, kemik miktarındaki azalma ve kemik kırılganlığındaki artma ile seyreden, kemik erimesi hastalığının tedavisinde genellikle yaşlıların içtiği kalsiyum haplarının kalp krizi riskini artırabileceği belirtildi. Amerikalı ve Yeni Zellendalı bilimadamları, 12 bin kişiyi kapsayan 11 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.Değerlendirmeler sonucu  osteoropoz tedavisinde kalsiyumun yerinin tekrar gözden getirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Bilimadamları, kalsiyum haplarının kalp krizi riskini yüzde 25-30 artırdığını belirtti. Riskin, kişinin yaşı, cinsiyeti ve kalsiyum ilacının çeşidinden bağımsız olarak arttığı vurgulandı...

Devamını Oku

Böcek Sokmalarına Dikkat

böcek sokması

Özellikle bahar ve yaz aylarında piknikçiler ve toprakta çalışan toprağa yakın olan insanlar böcek sokmaları ile karşılaşır. Bazen evimizde hatta yürürken bile böcek sokmasına maruz kalırız. Bu nedenle ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.Böcek sokmasıyla karşılaştığımızda yapmamız gereken sakin olmak ve panik yapmamaktır. Eğer çok büyük bir alerjiniz yoksa böcek sokması aşırı tehlikeli değildir.Eğer böcek sokmasından sonra nabzın alınamaması ve kan basıncının düşmesi, bilinç bulanıklığı ve kalp yavaşlaması gibi belirtiler varsa dikkate alınmalı.

Böcek sokmalarında ilk yardım bilgileri:

Arı sokması :
Arının iğnesinin steril bir iğne ile çıkarılması gerekir. İğne çıkarıldıktan sonra buz tatbik edilebilir...

Devamını Oku

Fazla Oturmak Erken Öldürüyor

fazla oturmak zarar

Yapılan araştırma sonucu, günde 3 saatten az oturmanın insan ömrünü yaklaşık 2 yıl uzatabileceği belirtildi.
Araştırmada ABD, Kanada, Avustralya ve İskoçya’da son yıllarda yayımlanan hareketsiz yaşamla ilgili makalelerin sonuçları değerlendirildi.
Araştırmaya katılanlar, 3 saatten az, 3-6 saat ve 6 saatten fazla hareketsiz kalma ile televizyon izleme sürelerine göre  sınıflandırıldı.
2005-2006’da 18 yaşın üzerindeki Amerikalıların katıldığı ve daha sonra 2009-2010’da tekrarlanan araştırmalar, televizyon karşısında geçirilen sürenin günde 2 saate indirgenmesinin ömrü 1 yıl 3 ay uzatabileceğini ortaya koydu.
ABD Kanser Birliği tarafından yapılan, 123 bin 216 kişinin katıldığı, 2010 yılında yayımlanan araştırmalardan b...

Devamını Oku

Geç Baba Olmak Daha Yararlı

geç yaşta baba olmak

Yapılan araştırmaya göre, geç baba olmak çocuğun yaşam süresini uzatıyor. Geç yaşta baba olmanın çocuk için risk oluşturabileceğini gösteren araştırmalar olsa da son yapılan araştırma bunun tam aksini savunuyor. Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, babaları ve büyük babaları yaşlı olan çocukların DNA’larının uzun yaşamak üzere programlandığını gösteriyor. Yapılan araştırmada yaşlılıkla beraber spermlerinde değişkenlik gösterdiği belirtildi.Yaşlı babaların kromozomlarının uçlarında bulunan telomerlerin daha uzun olduğu görüldü.Telomerlerin uzunluğu ya da kısalığı, bir kişinin yaşam süresi ile ne kadar hızlı yaşlandığının en önemli ve en doğru göstergesi olarak görülüyor...

Devamını Oku

Kanser Gün Geçtikçe Artıyor

kanserde artış

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu  yapılan araştırmada, 2030 yılına kadar dünyadaki kanser vakalarında % 75 artış olabileceğini  belirtti. Kanser vakalarındaki yükseliş büyük oranda nüfus artışına ve nüfustaki yaşlanmaya paralel olduğu açıklanırken, çok gelişen ülkelerin  Batı tarzı yaşamı benimsemesinin de etkenler arasında bulunduğu belirtildi.
Hastalığın yüzde 20’sinin  ise önlenebilir faktörler yüzünden gelişebileceği kaydedilen araştırmada, enfeksiyonların sebep olduğu rahim ağzı kanseri, bazı karaciğer kanserleri türü ve mide kanserlerinin sayısının azalmakta olduğu, fakat bu düşüşe rağmen kötü beslenme, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların yol açtığı kanser türlerinde artış olacağı ...

Devamını Oku

Meme Kanserinde Yeni Umut

meme kanserine çözüm

Yapılan araştırmalarda, T-DM1 adlı ilacın kanserin ilerlemesini durdurduğu ve hayatta kalma olasılığını artırdığı ortaya çıktı.
3. aşamadaki araştırmaya katılan, antikorlara bağlanarak doğrudan kanserli hücreye etki eden T-DM1 ile tedavi edilen HER2-pozitif hastaların yüzde 64,4’ü, ilacın kullanımından sonra hayata tutunabildi.
Bu yeni ilacın çığır açacağı ve piyasadaki diğer tedavilerden daha iyi olduğu ispatlandı.
Yetkililer ilacın yan etkilerinin de az olduğunu, hastalarda saç dökülmesine sebep olmadığını açıkladı.
Araştırmanın sonuçları, Chicago’da Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 48. konferansında sunuldu.

Devamını Oku

Sigara ve Cinsellik

cinsellik ve sigara

Sigara neden cinsel hayatı olumsuz etkiliyor?
Sigara hem kadınlarda, hem de erkeklerde cinsel hayatı aşırı olumsuz etkiliyor.

Erkeklerde sigara içmek testesteron seviyesinin azalmasına sebep oluyor. Çünkü sigara cinsel organların gelişimini ve cinsel arzuları olumsuz etkiliyor.Erkeklerde isteksizlik ve libido azalmasına neden oluyor.

Sigara içen kadınların bebek sahibi olma ihtimali azalıyor. Çünkü sigara direkt olarak üreme sistemine zarar veriyor.
Erkeklerde ise sperm kalitesi düşüyor. Çünkü spermler sigaraya bağlı olarak kalitesiz veya biçimsiz olabiliyor.

Sigara dolaşım sistemini de etkiliyor. Bu nedenle sigara içen erkeklerin ereksiyon olma ihtimali azalıyor. Ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin çoğunun sigara içtiği gözlemlenmiştir...

Devamını Oku

GRİP İLAÇLARINDA BÜYÜK TEHLİKE

grip ve cinsellik

Erken boşalma ve vajinal kuruluk şikayetlerinde artış görülmeye başlandı. Bu da kış aylarına girilen bu dönemde grip ilaçlarının kullanımındaki artışla paralel. Çünkü soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının yoğun bir şekilde reçetesiz kullanımı sonucunda erken boşalma ve vajinal kuruluk görülebilir!
Uzmanlar, erken boşalma ve vajinal kuruluğun grip ve soğuk algınlığında kullanılan bir takım ilaçların kullanımı ya da bırakılmasının yan etkisi olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Hastalıkta erken boşalmanın normal olduğunu belirten yetkililer asıl sıkıntının hastalığı yenmek için kullanılan grip ilaçları olduğunu belirtti.Bu ilaçların büyük bir kısmı hekim tavsiyesi olmadan temin edilmektedir...

Devamını Oku