Monthly Archives Mayıs 2012

Dövme Sildirme Teknikleri

dövme sildirme lazer tedavisi

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi daha kolay ve etkili bir şekilde dövme sildirmek için kullanılabilir. Bu teknik, yedi gün hatta aylık bir süre boyunca çeşitli seanslar gerektirir. Ayrıca dövme kaldırmak için lazer tedavileri almış bireyler için alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Lazer ile dövme silme uygulaması hekim muayenesi ile başlar; muayenede dövmenin yapısı, kullanılan boya, yapılış zamanı, yapılış tekniği değerlendirilir.Lazer ile dövme silme uygulamalarında dövmenin profesyonelce yapılmış olması, tek renk ve çizgiler ile yapılmış olması, birim alanda daha az boya kullanılmış olması, doğal boya maddelerini kullanılması dövme silme uygulamasında lazer kullanımı başarısı açısından avantajdır...

Devamını Oku

Arı Sokmalarına Dikkat

Arı Sokmalarına Dikkat

Arı soktuğunda ilk önce iğnenin çıkartılması gerektiğini belirten Dr. Tuğrul Korukoğlu, iğnenin derinde olması durumunda cımbızla da çekilebileceğini, ancak mutlaka yara yerinin sabunlu suyla temizlenerek buz tatbik edilmesi gerektiğini söyledi. Korukoğlu, “Arının soktuğu bölge mutlaka yukarıda tutulmalıdır.
Böylelikle şişme azalacaktır. Enfeksiyon olmaz, ancak alerji ilaçları ya da ağrı kesici verilebilir. Daha ciddi reaksiyonlarda yani nefes darlığı, güçsüzlük, bulantı gibi durumlarda en kısa zamanda hastaneye gitmek gerekir. Çünkü damardan mutlaka iğne yapılması şarttır. Alerji ve nefes açıcı ilaçların damardan serumla verilmesi gerekir. Hafif reaksiyonlar ağrı kesicilerle geçer...

Devamını Oku

Demli ve Sıcak Çaya Dikkat!

Demli ve Sıcak Çaya Dikkat

Koyu çayların demiri bağlayarak kansızlık yarattığını kaydeden Doç. Dr. Üstündağ, “Sıcak çayın içerisinde demiri bağlayan bir takım maddeler var. Koyu çay çok içilirse, mide ve bağırsak sistemindeki demiri bağlar. Dolayısıyla anemi dediğimiz kansızlık hastalığının gelişmesini kolaylaştırır” dedi.
Türk Nefroloji Derneği Trakya sorumlusu da olan Doç. Dr. Sedat Üstündağ ve bazı dernek üyeleri, ’8 Mart Dünya Böbrek Günü’ nedeniyle Trakya Birlik İlköğretim Okulu’ndaki öğrencileri ziyaret etti. Sınıfları gezerek bilgi veren Doç. Dr. Üstündağ, böbrek hastalarının her geçen gün arttığını belirterek, öğrencilere fazla tuz kullanmamalarını öğütledi. Tuzun adeta bir zehir olduğunu belirten Doç. Dr...

Devamını Oku

Nar Ekşisi Yapımı ve Faydası

Nar Ekşisi Yapımı ve Faydası

ÖCELİKLE NAR EKŞİSİ NASIL YAPILIR? BUNU ÖĞRENELİM
Nar taze olarak tüketildiğinde ve suyu içildiğinde çok faydalı bir meyve dir. Bunun yanında yemeklerimize ve salatalarımıza lezzet verecek nar ekşiside çok yararlıdır. Özellikle kısır, patates salatası gibi yemekleri ayrı bir tat katar. Nar ekşisini genellikle marketlerden alırız. Fakat evde kendimiz yaparak daha sağlıklı ve güvenilir bir nar ekşisi elde edebiliriz. Evet yapımı biraz zahmetlidir narın tanelerini ayıklamak zor olabilir. Ama kısa bir uğraş sonrası sağlıklı nar ekşisinizi kendiniz yapabilirisniz.

Evde Nar Ekşisi Yapımı:
Arzu ettiğiniz miktarda narı ayıklayın. Tadını değiştirmemesi için zarını ve uçlarını iyice temizleyin...

Devamını Oku

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağının Faydaları

Kur’an’ da da adı geçen bitkilerden birisi olan zeytinin yaprağı da şifa deposu. İşte zeytin yaprağının müthiş faydası…

Son yıllarda hız kazanan araştırmalara göre 101 madde ihtiva eden zeytin yaprağının içindeki en etken madde başlıca ‘polifenolik antioksidan’lardan biri olan Oleuropein. Ve bu madde ağacı dış etkenlere karşı koruyor, hücre yenilemesi yapıyor, ortama uyum sağlamasına neden olarak salgılardan koruyor. Zeytin yaprağı ile ilgili çalışmalar hala devam etmekle birlikte Oleuropein maddesi bu özelliği ile insanlar için de oldukça faydalı ve sağlık, kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde ara katkı maddesi olarak kullanılıyor...

Devamını Oku

Tırnakları Korumanın Yolları

Tırnakları Korumanın Yolları

Tırnaklarınız sağlığınızın göstergesidir. Genellikle pembe renkli tırnaklarınız olduğunda sağlıklı olduğu kabul edilir. Eğer tırnak dokunuzda değişmeler varsa bu; vücudunuzun sağlık, mineral ve vitamin bakımından yavaş çalıştığı anlamına gelir. Tırnak sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece hem mükemmel parmak uçlarına sahip olabilir hem de bu durum size vücudunuzda ters giden herhangi bir şeyi gösterebilir. Genelde tırnaklarınıza sağlık göstergeleri olarak bakmasanızda, güzel gözükmeleri için gerekli çabayı harcamaya çalışıyorsunuz.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak istiyorsanız, öncelikle sağlıklı beslenmelisiniz...

Devamını Oku

Hamilelikte Kafeinin Zararları

Hamilelikte Kafeinin Zararları

Çoğumuz kahve bağımlısıyız, kahve hayatımızın vazgeçilmezi belki. Ancak hamilelik sürecinde eğer ki karnınızdaki bebeğin sağlığını düşünüyorsanız mutlaka bu tür içeceklerden uzak durmalısınız.
Kafein, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı fakat bağımlılık yapan bir maddedir. Kan içindeki ciddi miktardaki kafein alehte fiziksel reaksiyonlara sebep olabilir, kan içinde uzun süre kalır, vücuttan kolay kolay çıkmaz.
Kafein psikolojik olarak kendinizi gergin hissetmenize sebebiyet verebilir. Kalp atışınızı, kan basıncınızı ve terleme durumunuzu yükseltir. Bu şekilde düşük yapma ihtimalinizide yükseltmiş olur.
İdrar sökücü etkisi vardır, idrar ve ter şeklinde vücutta sıvı kayıplarına yol açar...

Devamını Oku

Hamilelikte Sivilce Tedavisi

Hamilelikte Sivilce Tedavisi

Sivilceler neden hamilelik sürecinde gelişir?
Hamilelik sürecinde kadın vücudunda dirençsizlik ve hormonal dengesizlik durumu hakimdir. Gebelik sırasında vücudun androjenik hormon seviyesi yükselir. Androjenik hormonlar vücudun yağ bezlerinin yağ salgılamasını sağlar, nitekim vücut hamilelik sürecinde aşırı yağ salgılar ve hamile bayanlar sivilce sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

Hamilelik Durumunda Akne Tedavisi İçin Düzenli Cilt Bakımı Gerekir
Sivilceler ağırlıklı olarak hamilelik sürecindeki hormonal dengesizlik neticesinde oluşur ve uygulanacak tedavi öncesi kendiniz uygulayacağınız tedavilerin yanısıra ilk olarak doktorunuza başvurmanız size ilk tavsiyemiz olacak...

Devamını Oku

Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu mavi çiçekli bitkisi ile yalnızca keten tohumu üretimi için kullanılır. Bu tohumlar sarı veya kırmızımsı kahverengi olan parlak tohumlardır ve hemen hemen her çeşit toprakta yetişebilirler. Keten tohumu yağı çeşni için kullanılır fakat kolay bozulabilen bir besin olduğundan dikkat edilmelidir. Omega-3, esansiyel yağ asitleri, manganez, lif, vitamin, bakır ve fosfor bakımından çok zengindir.

Keten Tohumunun Faydaları:

* Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğundan kalp hasatalıkları, diyabet ve kanser ile mücadelede azaltıcı ve önleyici etkisi mevcuttur.
* Vücudun kolestrol düzeyini dengede tutar.
* Saçlarınıza, cildinize ve tırnaklarınıza parlaklık ve sağlamlık verir.
* Astım ve başağrısı riskini a...

Devamını Oku

Çalışan Bayanların Hamilelik Dönemi

Çalışan Bayanların Hamilelik Dönemi

Biliyorsunuz ki hamilelik dönemi uzun bir süreç ve bu sürecin tamamında çalışan bir bayanın işine ara vermesi sözkonusu değil. Fakat aynı zamanda bu yorucu sayılabilecek dönemde bebeğinizin ve sizin sağlığı da önemli bir faktör. Hamile ve çalışan bayanlar için, yorgunluk, kıyafetlerin rahatsızlık vermesi ve yetersiz beslenme gibi sorunların ortaya çıkması olası rahatsızlıklar fakat üstesinden gelinemeyecek problemler değil! İzleyeceğiniz birkaç ipucu ile hamilelik döneminde işyerinizde daha sağlıklı bir dönem geçirmeniz mümkün.

1. Öncelikle rahat bir pozisyonda oturun. Düşük bir tabure veya sandalye ile ayaklarınızı yükseltin...

Devamını Oku