Monthly Archives Ekim 2011

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Kalp ve damarların oluşturduğu kapalı sistem;
Dokuların oksijen ve besin ihtiyacını karşılayan, kanın vücutta dolaşmasını temin eder, kalp ve kan damarlarının meydana getirdiği sisteme Dolaşım Sistemi denir. Kan dolaşımında ortaya çıkan bir bozukluk, dokuların ve organların çalışmasını aksatır, hatta dokuların ölmelerine bile yol açabilir.

Büyük dolaşım; kalbin sol karıncığından çıkan aort adı verilen büyük atardamar ile başlar. Vücudun her tarafına dağıldıktan sonra ven denilen toplar damar aracılığıyla tekrar geriye dönen kan, sağ kulakçıkta büyük dolaşımı tamamlamış olur.

Sağ karıncıktan akciğer atardamarı ile başlayan küçük dolaşımda ise kan akiğerdeki alseol adı verilen küçük hav...

Devamını Oku

Adet Düzensizliği, Adet Dönemi Hastalığı

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Hangi Durumlarda Normal Kabul Edilir?

Kişinin yaşı, kişinin yaşadığı farklı hastalıklar, stres bunun haricinde mevcut süresi adet düzensizliği olarak, kişinin şikayetinin adet düzensizliği olduğunu araştırmak gerekir.

Özellikle 14-16 yaş arası genç bayanlarda adet düzensizliğinin kendisi için normal olduğunu hastaya anlatmak gerekir. İlk adetten sonra 2 yıl boyunca adet düzensizliği olabilir. Bu durum normal bir olaydır. Ama bu 2 yıldan sonrada 3-4 ayda bir adet gören baynın rahatsızlığı araştırılmalıdır.

Menapoz dönemine yakın bayanlarda da adet düzensizliği görülebilir. Adet tarihlerinin arası açılabilir ve kanama miktarı azalabilir.Bu durumların bayanlarda normal olarak algılanması gerekir.

Devamını Oku

Guatr (TİROİD BEZİNİN BÜYÜMESİ)

Tiroid Bezinin Büyümesi

Tiroid Bezinin Büyümesi

Tiroid Bezinin Büyümesi (GUATR)

Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezinin büyümesine guatr denir.Tiroid bezi vücut metobolizmasını düzenleyen bir hormon salgılar. Bu hormonun kandaki düzeyi önemlidir.Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda (hipotiroidi) vücutta yaygın ödem, saçlarda kuruluk, zekanın ve soğuğa dayanıklılığın azalmasından başka sağırlık, kansızlık görülür. Kadınlarda adette bozulma görülür. Doğuştan hipertiroidi olan bebekler ise zekaca geri, hareketsiz, dilleri kocaman ve derileri kurudur.Erken doğduğunda tesbit edilmesiyle tedavisi mümkün olmaktadır.

Tiroid bezinin aşırı çalışması hipertiroidi olarak bilinir...

Devamını Oku

Şeker Hastalığı ve Tedavisi

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

ŞEKER HASTALIĞI ve DİYABET

Şeker hastalığı (diabet memellitus), karbonhidrat metabolizması bozukluğu sonucu kanda şekerin artması ve idrarla atılması şeklinde belirti veren bir hastalıktır. Ailevi (ırsi) olarak geçtiği saptanmıştır. Bunula beraber şişmanlık , yaşlılı, gebelik, bazı enfeksiyonlar ve ilaçlar şeker hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırı.

Hastalığın belirtisi kanda glikozun artması, idrarda glikozun bulunması, çok idrara çıkmak, çok su içmek ve çok yemek yemek şeklinde özetlenebilir. Çoğu kimsede hastalık gizli bir şekilde bulunur. İdrar ve kanlarda şeker seviyesi normal olan bu kimselerde hastalık ancak şeker yükleme testi ile ortaya çıkartılabilir.

Yaraların geç kapanması, sık sık tekr...

Devamını Oku

Karaciğer ve Hastalıkları

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer Hastalığı

KARACİĞER HASTALIĞI ve TEDAVİSİ

Karaciğer karın boşluğunda 1500gr kadar ağırlıkta vücudun en büyük organıdır. Vücudumuz karaciğer olmadan yaşayamaz, karaciğerhücreleri; şeker, yağ ve protein gibi maddelerin vücudumuzda yapılmasını yakılmasını depo edilmesini ve dengeli olarak dağılmasını sağlar. Safra  ve üre gibi maddelerin yapılması, pıhtılaşma faktörlerinin yapılması, ilaçların ve yabancı maddelerin parçalanması ve zararsız hale getirilmesi, bazı vitaminlerin depo edilmesi karaçiğerin görevleri arasındadır.

KARACİĞER ŞİŞKİNLİĞİ
Dolaşımdaki bir bozukluk karaciğerde de kendini gösterir. Bilhassa kalp yetmezliklerinde kan karaciğerden iyice boşaltılamadığı için karaciğerde şişme meydana gelir...

Devamını Oku

Meme Kanseri ve Hastalıkları

Meme Kanseri

Meme Kanseri

MEME KANSERİ ve HASTALIKLARI

Memeli hayvanlarda ve insanlarda yavruya sat vermeye yarayan süt bezlerini bulunduran organa meme denir. Kız çocuklarında memelerin ergenlikle gelişmesi ve çalışması hipofiz bezinin salgıladığı hormonlara gelişme hormonu, östrojen hormonu, prolaktin vb. dezinlenmektedir.

KİSTİK HASTALIK
Memelerin büyümesi ve ağrıması bazı kistik hastalıklarda görülür. Meme dokusu içinde hissedilebilecek ufak sertlikler, meme başının çökmesi, bir yöne çekilmesi, sıvı veya kan gelmesi gibi durumlarda hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Meme içinde duyulan sertlikler çok kere selim tabiatlı urlar ya da kronik mastit denilen meme kistlerine ait olabilir. Bu gibi durumlarda parça almak veya urun hepsini çıkarmak gereklidir.

M...

Devamını Oku

Prostat ve Hastalıkları

Prostat

Prostat

Prostat erkete idrar kesesinin ağzında bulunan bir organ olup üretra denilen idrar yolunun ilk kısmını çepeçevre sarar. Prostat kısmen bez yasından, kısmende kaslardan oluşur.

HASTALIKLARI
A)
İLTİHAPLANMASI
Akut prostat hastalığında idrar etme isteği artmıştır ve idrar çok sancılıdır.Salgı bezinde cerahat kesesi oluşabilir. En küçük harekette ağrı vermeye başlar, üretraya doğru patlayabilir ya da etrafına yayılabilir. Antibiyotikler ve sıcak oturma banyoları faydalıdır.

B) PROSTAT BÜYÜMESİ
Prostatın en sık görülen bu hastalığı 50 yaşın üstündeki erkeklerde ortaya çıkar. Hastalığın gittikçe artan işeme güçlüğü ile fark edilir. bir başka belirtisi uykuda bile idrar isteğidir. Hastalık ilerleyince artık idrar yapılmaz hale gelir...

Devamını Oku

Kadın Cinayetlerinin Önüne Nasıl Geçilir?

Kadın Cinayetleri

Kadın Cinayetleri

Dur durak bilmeyen kadın cinayetlerinin nasıl sonlanacak?Son günlerde Manisa’dan gelen haber gündeme bomba gibi düştü.

İbrahim Etik (45) adlı kişi, evinde banyoda duş alan 2 çocuğunun annesi Şefika Etik’le (33) tartıştı ve kendisini aldattığını öne sürdüğü eşini sırtına ekmek bıçağını saplayarak öldürdü.

Cinayeti ve Şiddeti azaltmaya yönelik politikalar yürütmek başlıca yapılacak işlerden olmalı.Kadinsalblog olarak yapılan sizin için bu konuda bir araştırma yaptık.

Araştırmalar sonucunda kadınların şiddete maruz kalması ve cinayetlerin işlenmesi olarak kadınların boşanmayı istemeleri ve erkeklerin bunu kabullenmemesi bu durumun başlıca sebebi.

Kadınlar bu durumda boşanma isteklerini hayatları ile ödüyorla...

Devamını Oku