Monthly Archives Ağustos 2011

Kışa Hazırlık: Patlıcan Dolaba Nasıl Konur?

patlıcan dolaba nasıl konur

Malum yazın sebze meyveler hem çok ucuz hemde taze. Kışa hazırlık içinde yaz mevsiminin yiyeceklerinden yararlanmakta fayda var.

Peki bu yiyecekleri nasıl saklayabiliriz?

– İster buzdolabı poşetinde ister de konserve şeklinde saklanabilir. Patlıcan da ise 2 türlü önerimiz var.

1.İstediğiniz şekilde ve büyüklükte doğradığınız patlıcanları tuzlu suda yarım saat acısını alması için bekletin.Daha sonraa kurutarak yağda kızartarak soğumaya bırakın,soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirin.Ve buzlukta saklayın.:)

2.Konserve şeklinde tüketmek isterseniz ise patlıcanları doğrayıp,suda biraz kaynattıktan sonra konserveleyip dolapta saklayabilirsiniz.

Malum kış hazırlıkları başladı sizde şimdiden hazırlığınızı...

Devamını Oku

Anal Fissür ve Tedavi Yöntemleri

Anal fissür ; anüs çıkışındaki mukozanın arka kenardan çatlaması veya yırtılmasıyla oluşur.Yırtık ilk 1-2 aylık bir süreç de ise AKUT ANAL FİSSÜR adı verilirken  daha fazla süren ve meme yapmış durumdakilere de KRONİK ANAL FİSSÜR adı verilir.

Anal fissürün nedenlerinin en başında kabızlıktır. İshal ve anüs kasının gereğinden fazla sıkı bir halde olması da fissürün diğer  nedenleri arasında yer ayrılır.

Ve doğum ; doğumdan sonra tuvalete çıkışın engellenmesi ve ihmali sonucunda da meydana gelir.

Anal Fissürün başlıca belirtileri nelerdir?

– En önemli belirtileri  dışkılama esnasında kanamanın oluşması,acıma ,yanma gibi durumlardır.Aynı zamanda anal kaşıntılarda fissürün diğer bir belirtisi olabilir.

İyice kroni...

Devamını Oku

Hem Kanserden Hem De Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

hem kanserden hem de fazla kilolardan kurtulun

Dengeli beslenmek hayatın en önemli şartı. Aynı zamanda Kanser riskini azaltıyor  uzmanlar  ise bu konuda sürekli araştırma üzerine araştırma yapıyorlar.

Varılan en önemli sonuç ise vücut ağırlığının azaltılması ile beraber  mümkün olduğunca kırmızı etten ve yağlı yiyeceklerden korunmak.

Yiyecekleri hazırlarken kızartma, kavurma, tütsüleme yerine ızgara, fırında, buğulama ve haşlama gibi pişirme yöntemlerinin denenmesi sağlık açısından önemli.

Ayrıca turşu ve salamura gibi yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan uzmanlar ne kadar az tuz o kadar sağlıklı yaşam diyorlar.

Meyve ve sebze ise sağlıklı hayatın vazgeçilmezleri arasında en az 3-5 porsiyonla beraber posalarının d...

Devamını Oku

Hangi Kadın Alış Veriş Yapmayı Sevmez?

Kadınsanız ve kendinizi kötü hissediyorsanız,alış veriş sizin için adeta ruhi bir terapidir. Ev hanımları için ise bulunmaz bir nimet .Alış veriş esnasında kendiniz için bir kaç bir şey almanız ,dışarıya çıkmanız size iyi gelecektir.

Bu şekilde zamanın nasıl geçtiğini  hem anlamayacaksınız, hem de önemli olduğunuzu hissedeceksiniz.Alışverişin yanında sizi başka ruhi terapi sağlayacak bir önerim var o da günlük yürüyüşler. Hem sağlığınızı için faydalı hem de cebiniz için:)

Her kadın zaman zaman ruhi bunalımlar yaşayabilir,önemli olan konuyu abartmadan sizin için en faydalı olanı araştırıp,hayatınıza uygulamak,öncelikle derin nefes alarak kısa yürüyüşleri denemekte fayda var...

Devamını Oku

Değişim-Franz Kafka

Kafka’nın yaşam öyküsünü incelendiğimizde “Değişim” Hikayesi adeta onun yaşamının bir parçasıdır.

Gregor Samsa hikayenin baş kahramanı olarak karşımıza çıkıyor. Gregor Samsa ‘nın babası ile olan ilişkisi da tıpkı Kafka’nın babası ile ilişkisine benzemektedir.

Otoriter babaya karşı önce içe kapanık,sonra özgür yaşamın dışa vurumu olarak asilik…Ve bununla beraber alınan kararlar.Ve baba karşısında fiziksel değişimi ile beraber gelen ezik bir hayat…

Gregor Samsa bir sabah aniden uyanmasıyla beraber bir böceğe dönüştüğünün fark eder.Bu fiziksel değişim aynı zamanda yaşamı ile ilgili bir çok değişimi de beraberinde getirir. Ve bu değişim sadece kendisini değil aile bireylerinin yaşamını da derinden etkiler.

Aynı zamanda hik...

Devamını Oku

Göz Alıcı Ahşap Banyo Takımları

Ahşap Banyo Takımları

Ahşap Banyo Takımları

Gerek zemin olsun ,gerek küvet ve lavabo takımları olsun  ahşap görüntülü hali ile  adeta insanı  cezbediyor . Hem modern hem sıra dışı. Eviniz için şu günlerde bir şeyler yapın ve banyonuza bir el atın birbirinden güzel takımlarla banyonuzu baştan yaratın.

Ayrıca banyo takımlarınıza uygun aksesuarlar da bularak bir bütün haline getirebilirsiniz.Farklı bir stil yaratmakta sizin elinizde. Görünüş itibarıyla kendinizi egzotik bir dünyanın içinde bulacaksınız.

Son yılların vazgeçilmezi haline gelen ahşap banyo takımları sizin ve banyonuz için iyi bir seçim olacak. İşte göz alıcı takımlar,

Devamını Oku

Bozkır kurdu-Herman Hesse

Herman Hesse nin en güzel eserlerinden biri olan bozkır kurdu adeta kitabi elinize aldığınız andan itibaren sizi alıp bambaşka bir dünyaya götürecek zira öyle orjinal öyle sürükleyici bir konu seçmiş ki yazar ve bunu öyle özenli ve akıcı bir üslupla anlatmiş ki kitaptan yükselen ışık sizin tüm ruhunuzu saracak desek hic de abartmış olmayız. Kitabın baş kahramanı Harry Haller.

Harry Haller’in kendi içinde hem kurt hem insan karakateri bulmasıyla başlayan bir yolculuğa çıkıyorsunuz ilk önce. Zaman zaman kişiliğin ikiye ayrıldığına tanıklık ediyorsunuz...

Devamını Oku

Lüsyen-Can Dündar

“Lüsyen’in arşivi gelirse kitabı baştan yazacağım”

Diye başlıyor .Tarihe gizlemiş bir aşkın hikayesi anlatırken…Can Dündar.

Şair-i Azam Abdülhak Hamid-Lüsyen Hanım aşkının romanını yazan Can Dündar: “Belçika’da bir tavan arasında Hamid’in Lüsyen’e yolladığı bazı mektuplar var. Gerçek Hamid o mektuplarda…”
Zannetmeyin ki, Lüsyen Hanım’la Abdülhak Hamid’in aşkını anlatan 550 sayfalık “Lüsyen” romatizmin doruklarında bir öykü.

Belki öyle başlıyor.

Kız 18 yaşında, adam 60…
Kız her şeyi bırakıp geliyor adama, evleniyorlar, adam ona Osmanlı’nın görkemini yaşatıyor. Buraya kadar iyi. Sonra Lüsyen bir İtalyan kontun peşinden gidiyor, onunla evleniyor. Hamid de razı geliyor bu evliliğe...

Devamını Oku

İlk 6 ayda emzirme bebekte hayati önem taşıyor

 Araştırmalarıma göre; ülkemizdeki annelerin sadece yüzde 2′si 6 ay boyunca emziriyor. Dün­ya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşuyor. Buna karşın ülkemizde hala ilk 6 ayda anne sütüyle beslenen bebek oranı yüzde 2. Her yıl ekim ayının ilk haftasında WHO, “Dün­ya Emzirme Haftası’nı kutluyor. Hafta boyunca anne sütünün bebek için ne kadar yararlı olduğu, çeşitli etkinlikler düzenlenerek anlatılmaya çalı­şılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bil­giler arasında en acı verici olanı ise, her yıl isha­le yakalanan 3 bin 500 bebeğin yeterince anne sütü almadığı için Ölüyor olması.

ülkemizde emzirmeyi teşvik etmek amacıyla kurulan Piyon ...

Devamını Oku

Sağlığın aynası tırnaklar

Tırnaktaki beyaz lekeler magnezyum eksik­liğinin, dikey tırnaklar ise sindirim sistemin­deki sorunun işaretidir.

Her insanda ortalama olarak 1 mm uzayan tır­naklar, fiziksel durumun da haritası olarak kabul ediliyor. Tırnakların şekli ve rengi, sağlık duru­mu hakkında bilgi veriyor.
Tırnağın renginin çok önemli olduğunu söyle­yen uzmanlar, sağlıklı bir insanda tırnak altında­ki rengin pembe olduğunu, en küçük bir deği­şikliğin özellikle vitamin eksikliğine işaret ettiği­ni belirtiyor. Buna göre, tırnaktaki beyaz lekeler magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Eğer tırnak rengi pembeden çok kırmızıya kaçıyorsa, bu kandaki kolesterol oranının artmış olduğunu gösteriyor. Bu renk tırnaklar karaciğerde ve kalp damarlarında bir rahatsızlığın habercisi de olabi­liyor...

Devamını Oku