Monthly Archives Temmuz 2011

Aşırı Tüylenmenin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda aşırı tüylenme / kıllanma hirsutizm olarak adlandırılır.Hirsutizm yani aşırı tüylenme ( aşırı kıllanma ) bir kozmetik sorun olmanın yanı sıra bir sağlık bozukluğunun göstergesi olabilir.
Kadınlarda şu bölgelerde aşırı kıllanma ve kıllarda kalınlaşma varsa hormonal bozukluktan şüphe edilmelidir:

Yüz

Göğüs arası

Meme uçları

Üst sırt bölgesi

Kuyruk sokumu-bel

Kalça

Üst bacak-kasık

Karın

Aşırı tüylenmeye eşlik eden bazı bulgular ciddi hormon problemlerini düşündürebilir:

Şişmanlık

Kasıklarda veya karında kitle

Kadınlık organlarında erkeksi görünüm

Akne

Alopesi (kellik)

Aşırı tüylenme (aşırı kıllanma, hirsutizm) nedenleri şunlardır:

Polikistik over sendromu

Yumurtalık kist ve tümörleri

İlaç kullanımı n...

Devamını Oku

Adet Dönemini Rahat Geçirmenin Yolları

Adet döneminde genellikle çalışan bayanlarda yani bir işe odaklanmış olanlarda, adet döneminin daha rahat geçirildiği, ruhsal problemlerin daha rahat atlatıldığı yayınlarda var. Dolayısıyla adet döneminde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha az etkilenmek adına işe odaklanmak, kişinin iş yoksa fiziksel aktivitelerini arttırması, spor yapması, az ve sık sık
ödem yapmayacak şekilde beslenmesi, açık havaya çıkması yani ruhsal durumunu düzeltici faaliyetlerde bulunması önerebileceğimiz şeyler arasında.
Ama en ciddisi spor yapmak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak denebilir. Adet döneminde genelde toplumda görülen şey; “adet bitimine kadar bekledim duş almadım” şeklinde, bu yanlış...

Devamını Oku

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı

Çocuğun bir yaşına kadar parmak emmesine izin verilebilir. Bu yaştan sonra parmak emmenin sebeplerim bulup, önlem alınmalıdır.Parmak emmeyi engellemek amacıyla çocuğun ağzına özel protezler yapılabilir. Gerekirse psikolojik destek alınabilir.

Sonuç olarak 6′ncı aydan sonra bebeğin ağız ve diş bakımı başlamalıdır. Süt dişlerinin sağlıklı olması ileride daimi dişlerin ve genel sağlığın bozulmaması (kalp.böbrek ve ro-matizmal rahatsızlıklar) için gereklidir. Çocuklar 2.5-3 yaşından itibaren diş hekimine yönlendirilmeli, 6 aylık periyodik muayeneleri yapılmalıdır. Belirli periyotlarla yapılacak muayenelerle ileride doğacak problemler engellenir.

Devamını Oku

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Anne Ne Yapabilir?

Bebeğin ağız ve diş gelişimi embriyolojik hayatta başlar. Ağız boşluğu oluşumu 3. haftada görülür. Dişlerin gelişimi ise 6-7. haftaya tekabül eder. Bebeğin diş sağlığının normal gelişimi için beslenmeye dikkat edilmelidir. A vitamini (yumurta, et, süt), C vitamini (çilek, domates, narenciye), D vitamini (et, süt, yumurta, balık), Folik asit (kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler), B12 (kırmızı et, hayvansal gıdalar) ve kalsiyumdan zengin gıdalar tercih edilmelidir. Dengeli beslenme hem anne hem bebek için çok önemlidir.

Bebeğimin dişleri hangi ilaçtan renklenir?

Tetrasiklin grubu ilaçlar hamilelik döneminde alınırsa bebeğin dişlerinde renklenmelere neden olur...

Devamını Oku

Hamilelere Özel Gece Abiye Modelleri

phocathumblhamileabiyeea 300x400 Hamilelere özel gece abiye modelleri

 

 

 

Hamile halinde bayanlar giyim konusunda özellikle gece davetlerinde oldukça kompleksli duruma düşebiliyor. Ama hamile olarak da şık ve güzel olabilir özel davetlere düğün ve nişan törenlerine hamile abiye elbise modelleri ile şık bir şekilde davetlere katılabilirsiniz.Hamilelik dönemi hormon dengelerinin değişmesinden dolayı stresli geçebilir. Stresinizi en aza indirmek için kendinize vakit ayırabilirhamile abiye elbise modelleri ile şıklığınızla fark yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

hamile abiye elbise modelleri, hamile abiye elbiseleri, hamile abiye kıyafet, hamile abiye kıyafetleri, hamile abiyeler, Hamile Kıyafetleri

 

Devamını Oku

Kışkırtan Parti Elbise Modelleri

parti31 230x400 Kışkırtan parti elbise modelleri

Parti elbisesi çok kısa ya da sadece siyah olmak zorunda değil.  İşte Daily Mail’in web sayfasında yayınlanan şık ve göz alıcı parti elbiseleri. Yılbaşı için bu modellerden biri tercihiniz olabilir.

 

parti21 297x400 Kışkırtan parti elbise modelleri

parti11 380x400 Kışkırtan parti elbise modelleri

elbise, elbise modelleri, elbise renkleri, moda elbiseler, moda tren, parti elbiseleri

Devamını Oku

2012 sezonu Siyah elbise modelleri en yeniler

293321 400x400 2010 sezonu Siyah elbise modelleri en yeniler

En zor zamanlarımızda yardıma koşan kaharamanlarımız Siyah Elbiseler…Siyah her kadının dolabının vazgeçilmez rengidir…

 

 

 

 

 

 


2010elbiseler, elbise modası, elbise modelleri, moda 2010, siyah elbise modelleri

Devamını Oku

Cep telefonunun zararı yalanlanırken doğrulandı

Dünya Sağlık Örgütü’nün cep telefonlarına ilişkin raporunu değerlendiren Prof. Dr. Kalkan, kanser riskine karşı kulaklık takılması gerektiğini belirterek bir anlamda kanser riskinin varlığını tescilledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) cep telefonlarına ilişkin raporunun, toplumda paranoyaya dönüşmemesi gerektiğini vurgulayarak, cep telefonlarının kulaklıkla kullanılmasının yeterli bir tedbir olacağını ifade etti.

Prof. Dr. Kalkan yaptığı yazılı açıklamada, cep telefonuyla kanser ilişkisinin kamuoyunda geniş yer tuttuğunu ve konuya ilişkin doğru ve yanlışın aynı anda söylendiğini belirtti.

DSÖ’nün raporunda...

Devamını Oku