Monthly Archives Şubat 2009

Ayna Hastalığı

ayna hastalığı

AYNA HASTALIĞI

DİSMORFOFOBİ* VE ESTETİK CERRAHİ

* Vücut dismorfik bozukluğu

Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Doğan, son yıllarda giderek daha çok ve daha yoğun şekilde mecralar tarafından dayatılan kusursuz güzellik imajının yarattığı bir hastalık olan dismorfofobi (halk arasında ayna hastalığı olarak bilinir) hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Doğan, estetik müdahale için başvuran kişilerle yapılan ilk görüşmelerde kişiyle ilgili detaylı bilgi almanın, kişiyi, isteklerinin nedenlerini anlamanın çok önemli olduğuna işaret etti.

Günümüzde her kesimden, yaştan ve cinsiyetten birçok kişi estetiğe başvuruyor. burun estetiği

Op. Dr...

Devamını Oku

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

selülit nasıl tedavi edilir

Selülitin tedavisindeki birinci faktör selülitin kontrol diyeti denilen bir diyettir.  Çünkü genetik ve hormonsal faktörleri değiştiremeyeceğimizden kişinin beslenme ve yaşam tarzını düzenlenmesi gerekmektedir. Beslenmedeki en önemli faktör tuzlu gıdaların alınmamasıdır. Çünkü selülitin oluşmasındaki ödem dediğimiz, derinin altında yağ damlacıklarının arasında su birikmesidir. Dolayısıyla tedavisi için;

1-Tuzlu gıdalardan uzak durmak.

2- Tuzun ve suyun vucüttan atılması için eskisinden çok daha fazla suyun tüketmek. Günde 2-2,5 lt.

3- Daha fazla hareket ve egzersiz yapılmasıdır.

Bunlar olmadan yada bu tür yaşam tarzı desteği olmadan selülitten kurtulmak imkansızdır...

Devamını Oku

Selülit neden olur?

Selülit derinin hemen altındaki yağ hücreleri ile deri arasındaki lobillerin arasının ödemden sıkışması ile oluşur.

Buda su birikmesidir. Ve bu su birikmesi nedeniyle yukar doğru bir basınç oluşturulur ve burda bir portakal kabuğu görüntüsü oluşturur. Bunun nedeni hormaneldir, genetiktir, beslenmedir, yaşam tarzıdır ve spor yapıp yapmamakla alakalıdır. Selülit nedir? yazımız ise selülitin tam olarak ne olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

Selülit Nedir?

Selülit bir hastalık değildir. Selülit derinin altındaki yağ hücrelerinden arasında ödemle birlikte
sıkışmış bir dolaşım bozukluğudur. Ve bir görüntü bozukluğudur. Selülitin ilerlemesi bazı kılcal damarların görünmesine ve o bölgede şişmelere
neden olabilir fakat selülitin hastalık olarak kabul etmek doğru değildir. Selülit daha çok estetik sorun olarak kabul edilmelidir.

Devamını Oku

Ahmet Maranki Sivilceler İçin Soğan Suyu Kürü

Her ergenin sorun yaptığı sivilceler için Ahmet Maranki’ nin soğan suyu kürü…

Bir orta boy soğan tepesine vurularak parçalanır.(Bıçakla kesilmemelidir) Soğan kabuğu ile beraber cam bir kavanoza konur ve 1 litre ılık su ilave edilir. 1 gece bekletilen bu kürün suyu, sabah aç karnına 1 su bardağı içilir. Bu kür 10 gün uygulanır. Pürüzsüz bir cilde sahip olacağınızı söyleyen Ahmet Maranki, günlük cilt temizliğini ihmal etmemeniz konusunda da uyarıyor.

Devamını Oku

İbrahim Saraçoğlu’ ndan Aşırı Tüylenme İçin Nane Kürü

nane1

1 yemek kaşığı taze nane incecik kıyılır ve yutulur. Üzerine 2-3 yudum su içilir.

Bu uygulamaya 15 gün süreyle devam edilir. 15 gün sonunda bir kaç gün ara verilir. Ve bu birkaç günün ardından tekrar uygulamaya başlanır. Bu şekilde hormonlar düzene sokulur ve tüyleme sorunu azalır.

Devamını Oku

İbrahim Saraçoğlu’ ndan Adet Dönemi Sancıları İçin Kiraz Sapı Suyu

İbrahim Saraçoğlu, adet döneminde yaşanan sancıları azaltmak için kiraz sapının suyunu öneriyor.

25-30 adet gölgede kurutulmuş kiraz sapı 1 bardak suda 5-6 dk kaynatılır ve elde edilen su içilir. Adet sancılarınıza son derece iyi gelecektir.

NOT: Rengi koyu kahverengiye dönmüş kiraz sapları etkisizdir, kullanmayınız.

Devamını Oku

Ahmet Maranki ‘den Zayıflamak İçin Bitki Çayı

tea1

Kilo problemi hanımların baş belası olmaya devam ediyor. Ahmet Maranki ‘nin sizlere sunduğu bu bitkisel çay tarifiyle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

30 gr ayrık kökü

30 gr mısır püskülü

30 gr arpa

Malzemeler 1 kg su ile 10 dk kadar kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek bal vs. ile tatlandırılır. İstenirse limon da sıkılabilir. Bu karışım günlük taze tüketilmelidir. Malzeme istenirse isteğe göre 20 gr kiraz sapı da ilave edilebilir.

Devamını Oku

Ahmet Maranki Reflü ve Mide Yanması Kürü

Malzemeler: Sarı patates, iri yapraklı beyaz lahana

Bu malzemelerin suyu çıkarılır ve sabah akşam birer bardak içilir. İçmeden önce içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Bu kür 3 hafta boyunca uygulandığında mide yanması ve reflü sorununuzu oldukça azaltacaktır.

Devamını Oku

Ahmet Maranki – Tiroid İçin Ceviz Kürü

Ceviz arasında bulunan perdenin 25-30 adetinin bir litre suda bekletilmesi ve o suyun hergün tüketilmesi tiroid rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Ayrıca 1-2 ceviz birkaç gün su içinde bekletilmelidir. Cevizler yendikten sonra bekletildiği su da içilmelidir.

Devamını Oku