Monthly Archives Ekim 2008

Yağlı Ciltlere Kil Maskesi

Kadınların saçlarına, giyimlerine, yediklerine dikkat ettikleri kadar ciltlerinede dikkat etmeleri gerekir. Gözenekleri açılmış, siyah noktalarla dolmuş bir cildin hoş bir görüntüye kavuşması günlük bakım ve iyi bir cilt temizliğiyle sağlanabilir. Yağlı ciltler için oldukça yararlı olan bir madde vardır: Kil. Kille yapılan yağlı cilt maskeleri ciltte oluşan siyah noktaları önlemektedir. Herkesin evinde uygulayabileceği aşağıdaki maske tarifi düzenli ve sürekli uygulandığında olumlu neticeler verecektir.

Bir yemek kaşığı kil bir kabın içine konur.Üstüne iki yemek kaşığı ılık su dökülür. İki damla limon suyu damlatılır ve son olarak bir damlada zeytinyağı konur.

Bu karışım biraz beklendikten sonra cilde sürülür ve 10 dk bekletil...

Devamını Oku

Mutfakta Püf Noktalar

murfakta püf noktalar

Kabuğu soyulmak istenen domatesler önce sıcak suda bekletilmelidir. Bu işlem kabukların soyulmasını kolaylaştırır.

Tuzun rububetini engellemek için içine 10-15 tane pirinç tanesi atılmalıdır.

Kahvenin çabuk bayatlamasını engellemek için kahve kavanozuna bir kaç adet kesme şeker konulmalıdır.

Yağlı hamurla yapılan pasta böreklerde hamurun içine bir miktar limon suyu koymak hamurun kıvamını koruyacaktır.

Demlenen çayın daha lezzetli olması için taze ve soğuk su kullanılmalıdır.

Patates kızartmasının kıtır kıtır olması için patatesler kızartılmadan önce una bulanmalıdır.

Etli yemeklerin daha çabuk pişmesi ve daha lezzetli olması için yemeğe biraz limon suyu eklenmelidir.

Hamur kızartmalarının daha lezzetli ol...

Devamını Oku

Çağın Rahatsızlığı: Depresyon

Hormonal, çevreye bağlı veya genetik bozukluklar sonrasında ortaya çıkan çökkünlük, yorgunluk haline depresyon denir. Depresyon çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bazı belirtileri:

Kişinin kendini mutsuz, durgun, karamsar, bitkin,ağlamaklı hissetmesi,

Kendisini enerjisiz ve yorgun hissetmesi,

Sürekli tekrar eden intihar planları, ölüm düşünceleri,

Kendini küçük görmesi,

Sevilen şeylere karşı istek ve ilgide azalma,

Dikkati yoğunlaştıramama, dikkat toplamada zorluk,

Sosyal çevreden uzaklaşarak içine kapanma,

Ağız kuruluğu, ağrılar, kabızlık…

Depresyon her dört kişiden birinin yaşadığı çağımızın en büyük sorunlarından biridir...

Devamını Oku

Esnemek Bulaşıcı mı?

Günkük hayatta bir çok yerde rastladığımız en büyük alışkanlıklarımızdan bir tanesi de esnemektir.Peki bir insanın esnemesini gördüğümüzde neden bizim de esneme ihtiyacımız kendini gösterir.Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre esnemek bulaşıcı.Karşımız da birini esnerken gördüğümüz anda beyinimizde nöronlar hemen aktif oluyor ve esneyen insanın yaşadığı  olayı hissetmemizi sağlıyor.Esnemekne kadar bulaşıcı olsa da  kandaki karbondioksit ve oksijen dengesini  de sağlıyor.

Devamını Oku

Perde yıkama teknikleri

Evlerimizin güzel görünmesin de büyük rol oynayan perdelerin yıkanma şekilleri perdelerin türüne göre değişiyor.Örneğin perdeniz kumaş veya tül ise bu tür perdelerin çoğu sadece kuru temizleme ile temizlenmelidir.Viskon,ipek veya  şönil gibi perde türleri sadece kuru temizleme ile temizlenir.Eğer yıkamaya uygun tülleriniz var ise bunlarıda çamaşır makinasında kırk derece de yıkayabilirsiniz.

Perdeniz eğer katlama özellikli ise bu tür perdeler de kumaştan veya tülden dikilmiş olabilir.Katlama perdelerinizi mekanizmasından dikkatlice çıkartıp makinanızda otuz derecede yıkayabilirsiniz.

Devamını Oku

Şifalı Bitki:Demirdikeni

Dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişir. Bir yıl ömrü olan, çiçekli bir bitkidir. Genellikle bahçelerde yabani bir ot bilinmektedir. Hindistan ve Afrika’da bol miktarda yetişmektedir.

Toprak üzerinde yatık olarak bulunur. Yaprakları birleşik, 10-16 yaprakçığı olup, çiçekleri küçük ve açık sarı renklidir. Meyveleri 10 mm kadar çapında ve boynuz şeklinde sivri uçlara sahiptir.

Kullanım amacı bazı kültürel farklılıklar gösterse de yıllardır Hindistan’da kuvvet verici (tonik), cinsel foksiyonların düzenlenmesi, özellikle kadınlarda yumurtlama, erkeklerde iktidarsızlık vb. sorunlara iyi gelir. Yakın zamanda zindelik ve canlılık artırıcı özellikleri sporcu, atlet ve vücut yapıcıların dikkatlerine sunulmuştu.

Demirdikeni ayrıca değişik kültürlerde bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için de

Devamını Oku

İlk İlişkide Ağrı

bayanlarda ilk ilişkide ağrı

Bazı kadınların yaşadığı ağrılar yüzünden seks yapamayabilirler. Bunun başlıca sebebi kadının vajinusmus denilen bölgede yaşadığı ağrıdır ve bunun başlıca sebebi ordaki kasların sekse izin vermemesi, kasılmasıdır. Başlıca nedeni kişinin kendini rahat hissedememisinden dolayıdır. Bu konuda kadına ilk yardım edecek kişi kendisidir. Tabi partnerinde ona bu rahatlığı sağlaması büyük önem taşır. Kadının rahat bir seks yapması için kendini rahat ve mutlu hissetmesi şarttır.

Ve bir kadın bir erkeğin uyarılmasından 4-5 kat daha fazla uyarılmaya ihtiyacı vardır. O yüzden bu konudada yine partnerine büyük iş düşmektedir. İlk ilişki sırasında kadının kasılmasının başlıca nedenleri ilk ilişki ağrı hik...

Devamını Oku

Soğan Suyu İle Diyet

soğan suyu ile diyet

Bir çok kişinin deneyip kilo verdiği bir diyeti yazıyorum. Fakat unutmayalım ki her diyet doktor kontrolü altında yapılmalıdır.  Soğan diyeti şu şekilde yapılıyor. Soğanın özünü çıkarmak için öncelikle soğanı 4 eşit parçaya bölüp tencereye kaynatmak için koyuyoruz. Üzerine su ilave edeceğiz fakat bu eklediğim su ne az ne çok olacak. Yaklaşık 10 dk süren kaynama işlemi bittiğinde bir bardak kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Su boz renkte olacaktır. Kaynatıldıktan sonra üzerine limon sıkıp için. Soğuk olarak içmeyin. Normal bir çayı içiyormuş gibi için. Bu her gün taze olarak uygulanmalı hergün tekrar etmeli. Büyük oranda iştahı azaltıyor ve kilo vermenizi sağlıyor. Aç karnına içmeyide unutmayın tabi. Biraz kokuyor ama kilo vermenizi sağlıyor...

Devamını Oku

Doğum Sonrası İlk Regl

Doğum, kadını ruhen ve bedenen değiştiren bir olaydır. Annelik duygusunu yaşamanın ve olgunlaşmanın yanı sıra vücutta da adet düzeninin değişmesi gibi etkileri vardır. Doğum sonrası ilk reglin zamanı annenin bebeğini emzirmesine, hormonların tekrar düzene girmesine ve kendi bünyesine bağlı olarak değişir. Reglin rutin olarak devam etmesi ise zaman alabilir hatta bazı durumlarda bir seneye kadar uzayabilir. Doğum yaptıktan ortalama 6 hafta sonra annenin yumurtlama dönemi başlar ve ilk regl yumurtlamadan 8-12 gün sonra gerçekleşir. Bebeğini hergün düzenli olarak emziren annelerde yumurtlama bastırıldığı için regl gerçekleşmez ve yumurtlama olmadığından hamile kalma riski azalır. Bebeğini emzirmeyen annelerde ise doğumdan sonraki 2. hafta regl gerçekleşebilir...

Devamını Oku

Dantel Modası

2008-2009 Sonbahar Kış sezonunda moda dantelli giyecekler üzerine kuruldur.Bir çok modacı önümüzdeki kış modasını gösterime sunmaya basladı.Gösterime giren giyeceklerin vaz geçilmez gözde tasarımlarında dantel işlemeler göze çarpıyor.Geçtiğimiz şubat ayındaki defilelerde ünlü modacılar bu seneki moda da dantelli işlemelerin göze çarpacağını açıkça belirtmişti ve 2008-2009 modası açıklandı.Dantelli işlemeler ile bu kışı geçireceğiz.

Devamını Oku