Monthly Archives Eylül 2008

Alzheimer Hastalığına Spor Tedavisi

Alzheimer hastalığına  spor yaparak karşı gelebilirsiniz.Fitnees’ın başlangış aşamasındaki alzheimer hastalarına  iyi geldiği açıklandı.Çalışmayı yürüten bilim adamları oksijen kullanımını ölçen koşu bandından aldıkları testlere dayanarak kardiyovasküler fitness testini uyguladılar.Manyetik rezonans görüntüleme  yöntemi sayesin de beyinin hafıza kısmına hedeflenerek beynin hacmini ölçtüler.
Bu çalışmalar sonucunda ABD’ li bilim adamları fitness sporu’nun  ileriki yaşlarda görülebilecek rahatsızlıkları yavaşlattığını bildirdiler.Fitness daha çok henüz başlangıç aşamasında olan Alzheimer hastaların üzerinde etkili olmaktadır.

Devamını Oku

Bayramda Tatlı İkramları

Bayramın vaz geçilmezlerinden olan şekerler ve hamur tatlıları çok tüketildiğinde ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor.Bayram dolayısıyla gidilen ziyaretler de ikram edilen her tatlıyı tüketmemenizi öneririz.Sakın karşımdakine ayıp olur diye düşünmeyin.Eğer öyle düşünecek olursanız kendi sağlığınıza dikkat edemezsiniz.İkram edilen hamur tatlıları ya da şekerler yerine genellikle süt tatlıları ve meyveleri tercih ediniz.Bu günlük sizin için daha sağlıklı olacaktır.Sizde ziyarete gelenleri kendi yerinize koyun ve ağır yiyecekler(tatlılar,şekerler,yemekler) yerine misafirlerinize meyve, süt tatlıları veya bitkisel çaylar ikram edebilirsiniz.Böylece tüketinlen gıdaların midede rahatça erimesi sağlanabilir.

Devamını Oku

Bel Ağrısı

Bayanlar dikkat ! bel ağrısı bütün bayanlarda veya belli yaşlardaki bayanlarda ortak sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Peki bel ağrısının sebepleri nelerdir.Bel ağrısının belli başlı sebepleri yoktur.Bel ağrısının hiç bilinmeyen sebepleri vardır.Örneğin çoğumuz öksürmenin bel ağrısına yol açacağını bilmeyiz.Evet öksürmek bel ağrısı yapıyor.Nasıl mı ? Dikkatsizce ve aniden öksürme veya hapşırma sonucunda karın içi basınc aniden artar ve bundan dolayı bel ağrısı oluşabilir.Bu ağrıyı yaşamak istemiyorsanız öksürürken veya hapşırırken dikkatli olun hatta mümkünse belinizi o an bir duvara yaslayın.En azından faydalı olabilir...

Devamını Oku

Rahim Kanserine Aşı Tedavisi

İlaç firmaları gittikçe artan rahim ağzı hastalığına karşı yeni bir aşı üretmek için birbirleriyle yarışıyor.İki büyük ilaç firması olan Gsk ve Merck bu aşıyı üretmek için zamana karşı yarışıyorlar.Bu aşı sayesin de bu hastalıktan ölenlerin  sayısı  %75 oranında azalması düşünülüyor.Aşı 12 yaşındaki kız cocuklarına uygulanarak tedaviye başlanacaktır.12 yaşında bu aşının yapılma sebebi ise bu hastalığın cinsel ilişki ile bulaşmasından dolayı o yaştaki kız çocuklarının henüz bir ilişki yaşamamalarıdır.Bu yüzden oniki yaş grubu kız çocuklarında bu aşı daha etkili olacaktır.Rahim ağzı kanseri genellikle birden fazla ilişki yaşayan kadınlarda görülmektedir.Bu hastalığın asıl sebebi ise Hpv virüsüdür.Firmaların üretmeye çalıştıkları aşı işte bu Hpv virüsüne karşı vücutta bir direnç yaratıyor...

Devamını Oku

Rahim İltihabı

rahim iltihabı

Endometri olarakta bilinen rahim iltihabı, rahmin iç kısmında iltihab oluşmasıdır. Düşük yaptıktan sonra rahmin iyi temizlenmemesi, bel soğukluğu hastalığı ve rahim düşüklüğü rahim iltihaplanmasına sebep olur. Adet dönemi kadınlar için enfeksiyona en açık oldukları zamandır. Bu dönemde denize yada havuza girmek yada cinsel ilişkide bulunmakta da enfeksiyona sebep olabilir.

Bacaklarda, karın bölgesinde, leğen kemiği bölgesinde ağrılar, vajinadan cerahatli mukus benzeri bir sıvı gelmesi ve aybaşı kanamalarının olağandan fazla olması belirtilerdir.

Mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir.

Devamını Oku

Kalça ve Basenlerde Oluşan Yağlanmalar

Vücudunuzun genellikle kalça ve basen kısmında oluşan yaglanmalar genetik bir sorun değil direk günlük hayatta oluşan sorunlardır.Hareketsiz olarak  geçirdiğiniz zamanlarda, günlük hayatınızın sonucu olarak vücudunuzda meydana gelen  fiziksel ve biyolojik değişimler sizi oldukça rahatsız eder ve sağlığınız açısından da birçok probleminizin oluşmasına sebep olur. Kalça ve basen bölgenizdeki değişikliklerinizi, büyümelerinizi, vücudunuzun yakılamayan enerji kaynaklarının deposu gibi görebilirsiniz.Vücudunuz da oluşna istenmeyen yağların geri atılımı için belirli günlerde yada günlük olarak spor yapmak gerekir.Bu spor programı unutulmamalıdır ki bir doktor veya bir uzman tarafından hazırlanmalıdır.Aksi takdirde daha kötü sonuclar dogurabilir...

Devamını Oku

İş hayatında kadın nerede

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün açıkladığı son verilere göre “hane halkı iş gücü” anketine göre Türkiye’de çalışma çağındaki  kadın nüfus 24,822,000 kişiden oluşuyor. Bu toplamda işgücü içerisinde sayılan rakam ise 6,240,000. Yine bu kitle içerisinden istihdam edilen nüfus 5,650,000 civarında. Burada DİE’nin “işgücü durumu” başlığı altında yer verdiği kesimleri belirtmekte yarar var. İşgücü durumu tanımlaması, aktif bir biçimde iş arayan adayları kapsıyor.

Ayrıca çalışan annelerin çocuklarını bırakabilecekleri kreşlerin de hangi şartlar altında işyerlerinde açılacağı İş Kanunu’nda belirtilmemiş durumda...

Devamını Oku

Erkeklerin Hayatındaki İlk kadın

Erkeklerin Hayatındaki İlk kadın şüphesiz ki en büyük varlıklarından biridir.Kimmi “anne”.Anneler cocukluktan gençlige gençlikten de olgunlaşmaya kadar geçen sürede gözlerinde bir türlü büyütemedekikleri çocuklarının yanındadırlar.Bir anne cocuguna hiç bir kimseyi yakıştıram.Annenin gözünde kendi evladından daha değerli bir kişi olamaz.Onun için zaten gelin kaynana çatışmalarının en büyük sorunlarından birisi de budur.Anne oğlunu eşi ise kocasını kimseyle paylaşmak istemez.Aynen biz de oldugu gibi. Ama bizim atalarımızın da söylediği gibi en büyük varlık anne dir.Yani bir kadındır.Kadınlar üretgenliğin temel taşıdır.Bir insanın soyu kadın ile devam eder.Biz olmasak erkeklerin hali ne olur bilinmez.Madem ki müslüman bir ülkede yaşıyoruz o zaman Hz peygamberin sözü çok doğru bir söz...

Devamını Oku

Kabızlık ve Kabızlıktan korunma yolları

Kabızlığa engel olmak için yapılacak en önemli şey düzenli yemek yemek ve yemek sırasında lokmaları yavaş ve çğneyerek yemektir.Bağırsaklar için günün en kritik zamanı sabah olduğu için sabah kahvaltısını mutlaka boş geçmemek gerekir.Ayrıca karın kaslarının sağlığı için de haftada en az 2-3 kez yarım saat hızlı ve tempolu yürümek gerekiyor.Bu hareketler karın kaslarının düzenli çalışmasını sağladığı gibi kabızlık probleminde önüne geçecektir.

Devamını Oku

Bayanlar Nezleye Dikkat

Bayanlar kışın nezleye yakalanmamamaya dikkat etmelisiniz.İllede çocugu olan bayanlar sizler için bu daha önemlidir.

Soğuk algınlığı diye bildiğimiz bir solunum yolu enfeksiyonudur.Genizde yanma hissi,hapşırıkla başlar ve beraberinde burunda akıntı,tıkanıklık,gözlerde sulanma,kızarma gibi belirtiler gösterir.Gribe göre daha az etki gösterir.Bulaşıcıdır fakat kesin bir tedavisi yoktur.Grip durumunda belirtileri ortadan kaldırıcak ilaçlar kulanılabilir.

Devamını Oku