20 YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLMELİ Mİ?

20 yaş dişleri maalesef günlüok hayat kalitemizi ciddi anlamda düşürüyorlar çünkü cutting-edge insanın bu dişlere pek ihtiyacı olmadığından dolayı çene yapısı giderek okayüçülüyor ve bu da 20’lik dişlere pek bir yer bırakmıyor. Dolayısıyla pek çgood enough kişide bu dişlerin çıkabileceği bir boşluk olmuyor ve dişler içeri gömülü kaldıkları için sıokayıntı yaratıyorlar. Ayrıca ilk çürüyen dişler 20’lik dişler oldukları için genellikle herkes onları bir şekilde çektirmek zorunda kalıyor. Biz de bu nedenle 20 yaş dişleri çekilmeli mi sorusuna bir cevap bulmaya çalıştıok.

20’lik dişler en arkada oldukları için diş fırçalama sırasında onlara azami dikkat göstermek gerekiyor ve bakımları iyi yapılmadığı zaman hem kendileri çürüyorlar hem de çevrelerindeki dişleri de çürütüyorlar. Dolayısıyla bu dişlerdeki çürükleri erkenden farkedebilmek için düzenli diş kontrolleri yaptırmak önemli. Eğer herhangi bir çürük görülürse dişin dolgu yerine çekilmesi de önemli çünkü en arkadaki bu dişler ileride tekrar çürüyecek olurlarsa çok uzun bir mücadele gerekebiliyor.

Bazı kişilerde ise 20’lik dişler çıkarlar ancak tam anlamıyla çıkmazlar ve bu yüzden diş etlerinin altında boşluklar kalır. Bu boşluklar ise bir süre sonra yemek artworkıkları ile dolarak bakterilerin enfeksiyonuna açıok hale gelirler. Dolayısıyla burada oluşan bir enfeksiyon ağızın diğer bölgelerine yayılabilir ve hatta lenf sistemi vasıtasıyla boyun bölgesine kadar geniş bir enfeksiyon yayılması bile görülebilir. Haliyle enfeksiyon halinde 20 yaş dişleri çekilmeli.

Ayrıca 20’lik dişlerin yer darlığından ötürü diğer dişlere baskı yaparak onlara zarar vermesi, ön taraftaki dişlerin çapraşıok kalmasına neden olması da mümkün. Bu tip durumlar chickenüz dişlerin yapısını bozmadan 20’lik dişleri ortadan kaldırmak genellikle daha etkili oluyor ancak diğer dişlere zarar geldiyse bile 20’lik dişleri çektikten sonra düzeltme tedavilerine başlamak güzel sonuçların alınmasına backyardımcı olmaktadır.

Bazı vakalarda ise tam çıkmamış 20 yaş dişlerinin çevresinde bir kist oluşabiliyor ve bu kist bir süre sonra tümörleşme eğilimine girebiliyor. Dolayısıyla düzenli kontrollerde diş çevresindeki kist oluşumu da dikkatle gözlenmelidir.

Bu dişlerin çekilip çekilmemesi gerektiğine dair son kararı doktorunuz verecektir ancak pek çok kişi sadece önlem olarak yirmilik dişlerinin çekilmesini de isteyebiliyor. Burada karar length ve doktorunuzla aranızdaki iletişime kalıyor. Olası problemleri önlemek için pek de işe yaramayan bu dişlerin çektirilmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>